poze festivalul international de teatru nou 2016 la arad

Festivalul International de Teatru Nou 2016 la Arad

Arad , Arad. Sâmbătă 7 Mai 2016 - Duminică 15 Mai 2016

Categorii: Spectacole si Filme

Festivalul International de Teatru Nou - editia a 4-a

PROGRAM COMPLET:

7 MAI 2016

Ora 19.00, Sala Mare (spectacol pe gradene)
PREMIERĂ:
„Vârful aisbergului” de Antonio Tabares
Regia: Theodor-Cristian Popescu
Scenografia: Cosmin Ardeleanu
Producator: Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad
Durata: 1h 30 minute (fara pauza)

Ora 21.30, platoul teatrului
„Dancing Graffiti”
Coregrafia şi interpretarea: Katalin Lengyel, Szabolcs Tóth-Zs
Producator: Bandart, Ungaria
Coproducatori: Conflux, Teatrul Golem, Asociatia L1
Durata: 25 minute

Ora 22.00, Sala Studio
„Apă de mină” de Csaba Székely
Un proiect coordonat de Oana Stoica
Scenografia: Vladimir Iuganu
Producator: Teatrul ACT Bucuresti
Durata: 1h 30 minute (fara pauza)
Interzis persoanelor sub 16 ani!

8 MAI 2016

Ora 19.00, Sala Studio
Secțiunea Focus TeenAGER
„Pisica verde” de Elise Wilk
Regia: Bobi Pricop
Scenografia: Irina Moscu
Producator: Teatrul pentru Copii si Tineret „Luceafarul” Iasi
Durata: 1h
Interzis persoanelor sub 14 ani!

Ora 20.00, Sala Mare (spectacol pe gradene)
„Operastracci”, dupa o idee de Enzo Toma si Silvia Ricciardelli
Regia, dramaturgia si costumele: Enzo Toma
Scenografia: Lucio Diana
Producator: Centrul de Productie Teatrala Koreja, Lecce, Italia
Durata: 1h

Ora 21.30, platoul teatrului
„Dancing Graffiti”
Coregrafia si interpretarea: Katalin Lengyel, Szabolcs Tóth-Zs
Producator: Bandart, Ungaria.
Coproducatori: Conflux, Teatrul Golem, Asociatia L1
Durata: 25 minute

Ora 22.00, Sala Studio
Secțiunea Focus TeenAGER
„PISICA VERDE” de Elise Wilk
Regia: Bobi Pricop
Scenografia: Irina Moscu
Teatrul pentru Copii si Tineret „Luceafarul” Iasi
Durata: 1h

9 MAI 2016

Ora 19.00, Sala Mare
„Noul locatar” de Eugène Ionesco
Regia: Gábor Tompa
Costumele: Corina Gramosteanu
Decorul & light-design: Helmut Stürmer
Producator: Teatrul „Nottara”, Bucuresti
Durata: 1h 20 minute (fara pauza)

Ora 21.00, platoul teatrului
„Dancing Graffiti”
Coregrafia si interpretarea: Katalin Lengyel, Szabolcs Tóth-Zs
Producator: Bandart, Ungaria.
Coproducatori: Conflux, Teatrul Golem, Asociatia L1
Durata: 25 minute

Ora 21.30, Sala Studio
SECTIUNEA FOCUS TeenAGER
„Antisocial”
Un spectacol de Bogdan Georgescu
Producator: Teatrul National „Radu Stanca” Sibiu
Durata: 1h
Interzis persoanelor sub 15 ani!

10 MAI 2016

Ora 17.00, Sala Mare
„Directorul Executiv” de Stig Larsson
Regia: Vladimir Anton
Scenografia: Tudor Prodan
Producător: Teatrul de Comedie Bucuresti
Durata: 1h 35 minute (fara pauza)

Ora 19.00, Sala Studio
„The Sunset Limited” de Cormac McCarthy
Regia: Andrei si Andreea Grosu
Scenografia: Vladimir Turturica
Producator: Teatrul UNTEATRU Bucuresti
Durata: 1h 30 minute (fara pauza)

Ora 21.30, Sala Mare
SECȚIUNEA FOCUS TeenAGER
„The History Boys. Poveşti cu parfum de liceu” de Alan Bennett
Traducerea, regia si scenografia: Vlad Cristache
Producator: Teatrul Excelsior Bucuresti
Durata: 2h 40 minute (cu pauza)
Interzis persoanelor sub 16 ani!

11 MAI 2016

Ora 18.00, Sala Mare (spectacol pe gradene)
„Identitate” de Márton Imola
Regia si coregrafia: Ferenc Fehér
Producator: Studio M, Sfantu-Gheorghe
Durata: 55 minute
Interzis persoanelor sub 16 ani!

Ora 20.00, Sala Studio
„Ibsen Incorporated”
Un scenariu de Mihaela Michailov si Catinca Draganescu, dupa scrierile lui Henrik Ibsen
Regia: Catinca Draganescu
Scenografia: Bogdan Costea şi Andrei Morariu
Coregrafia: Mihaela Culda
Producator: ARPAS – Asociatia Romana pentru Promovarea Artelor Spectacolului si Teatrul de Comedie Bucuresti
Durata: 1h 30 minute (fara pauza)

Ora 22.00, Sala Mare
„Femei / Bărbați” de Willy Russell
Regia: Vlad Massaci
Scenografia, Light Design: Andu Dumitrescu
Producator: Teatrul „Anton Pann” Ramnicu-Valcea
Durata: 1h 45 minute (fara pauza)

12 MAI 2016

Ora 19.00, Sala Mare
„Family Affairs” de Rosa Liksom
Un spectacol de Radu Afrim
Decorul: Tudor Prodan
Costumele: Cosmin Florea
Producator: Teatrul Odeon Bucuresti
Durata: 2h 20 minute (fara pauza)
Avertisment: spectacolul conţine limbaj licentios, interzis persoanelor sub 14 ani!

Ora 21.30, Sala Studio
„De fapt e frumos” de Volker Schmidt
Decorul şi regia: Volker Schmidt
Costumele: Nina Kroschinske
Light-design: Botond Nosz
Producator: Teatrul German de Stat Timisoara
Durata: 1h 35 minute (fara pauza)
Interzis persoanelor sub 15 ani!

Ora 23.00, Club Flex
„MaRó” de Szekely Csaba
Regia: Andi Gherghe
Scenografia: Adrian Ganea
Producator: Yorick Studio, Targu-Mures
Durata: 1h 35 minute (fara pauza)

13 MAI 2016

Ora 17.00, Sala Mare (spectacol pe gradene)
SECȚIUNEA FOCUS TeenAGER
„Columbinus” de Stephan Karam si PJ Paparelli
Regia: Horia Suru
Scenografia: Cristian Marin
Coregrafia: Sophie Duncan
Producator: Teatrul Municipal Baia Mare
Spectacol realizat in parteneriat cu The Dramatic Publishing Company, din Woodstock, Illinois, SUA
Durata: 2h 10 minute (cu pauza)
Interzis persoanelor sub 14 ani!

Ora 21.00, cort, Piata „Avram Iancu”
„În inima nopții – Episodul Lear”
Cu insertii de George Banu si Monique Borie, dupa William Shakespeare
Scenariul, regia si ilustratia muzicala: Gavriil Pinte
Scenografia: Roxana Ionescu
Producator: Teatrul „Regina Maria” Oradea
Durata: 1h 30 minute (fara pauza)

Ora 22.30, Sala Mare
Concert: Subcarpați

14 MAI 2016

Ora 11.00, Sala Studio
„Autopsie (a unor crime nevinovate)”
Dupa doua texte de Gérald Gruhn si Vasile Leac
Regia: Florin Didilescu
Muzica: Marius Stoica
Producator: Trupa de teatru licean francofon AMIFRAN – Asociatia Romana pentru Apararea si Cultivarea Francofoniei din Arad
Durata: 1h

Ora 18.00, Sala Mare
„Vertij”
Scenariul si regia: Mihai Maniutiu
Scenografia: Adrian Damian
Producător: Teatrul „Aureliu Manea” Turda
Durata: 1h
Interzis persoanelor sub 15 ani!

Ora 19.30, Sala Studio
„Guppi” de Vasili Sigariev
Regia: Mucsi Zoltán
Decorul: Albert Alpár
Costumele: Kiss Julcsi
Producator: Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timisoara
Durata: 1h 35 minute (fara pauza)

Ora 21.00, Club Flex
„Respirații” de Duncan Macmillan
Regia, conceptul scenografic, Light & Sound design: Radu-Alexandru Nica
Producator: Teatrul pentru Copii si Tineret „Ariel” Targu-Mures
Durata: 1h 40 minute (fara pauza)
Interzis persoanelor sub 16 ani!

Ora 23.00, Cafe Boeme Teatru
CONCERT: Ioan Gyuri Pascu & The Blue Workers

15 MAI 2016

Ora 17.00, Sala Studio
„Aglaja” dupa Aglaja Veteranyi
Dramatizarea: Alina Petrica
Conceptul si coregrafia: Stefan Lupu
Costumele: Cristina Milea si Elena Gheorghe
Producator: Centrul Cultural European pentru UNESCO „Nicolae Balcescu” Bucuresti
Durata: 1h 40 minute (fara pauza)
Interzis persoanelor sub 16 ani!

Ora 19.00, Sala Mare
„Anul disparut. 1989” de Peca Stefan
Regia: Ana Margineanu
Decorul si costumele: Anda Pop
Producator: Teatrul Mic Bucuresti
Durata: 1h 50 minute (fara pauza)

Ora 21.30, Sala Studio
„(D)efectul Placebo”
Creatie colectiva
Conceptul si coregrafia: Stefan Lupu
Instalatia scenografica: Elena Dobanda si Andreea Simona Negrila
Producator: Teatrul National „I.L.Caragiale” din Bucuresti
Durata: 1h 30 minute (fara pauza)
Interzis persoanelor sub 14 ani!

Comenteaza pe Facebook
Icon_eye Nr.vizualizari: 714
Cuvinte cheie: Arad
aleonte yasmine

Adaugat in urma cu 1564 zile, 28 Apr. 2016

Adaugat de cucubaubau13

Star_bg_grey Star_bg_grey Star_bg_grey Star_bg_grey Star-half_bg_grey
Evenimente Create: 3588

Alte Evenimente din Arad
concert directia 5 povestea noastra

Concert Directia 5 - Povestea Noastra

Arad, Arad. Sâmbătă 3 Octombrie 2020
scoala de numerologie romeo popescu

SCOALA DE NUMEROLOGIE - Romeo Popescu

Arad, Arad. 2 Sep 2020 - 2 Sep 2020
  • Ai ceva de zis?

    .