poze festivalul international george enescu 2015

Festivalul International George Enescu 2015

Bucuresti , Bucuresti. Duminică 30 August 2015

Categorii: Festivaluri , Muzica si Concerte

Editia a XXII-a a Festivalului International George Enescu va avea loc intre 30 august si 20 septembrie 2015, la Sala Palatului si Ateneul Roman din Bucuresti si va gazdui 58 de concerte in sali, precum si multe alte evenimente in aer liber, in cadrul ”Pietei Festivalului si a ”Bucurestiului Creativ”.

Aproximativ 2.500 de artisti straini si 500 de artisti romani vin la editia din 2015 a Festivalului "George Enescu”, cel mai mare eveniment cultural international organizat de Romania si cel mai puternic promotor al creatiei si valorilor marelui compozitor roman, intrat in patrimoniul mondial, George Enescu.

Organizatorii au publicat deja programul festivalului, si poate fi gasit mai jos:

Duminica 30.08

Ora 19.30
Sala Mare a Palatului ORCHESTRA ROMaNa DE TINERET CORUL FILARMONICII "GEORGE ENESCU"
Dirijor: KRISTJAN JÄRVI Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNNER Solista: SARAH CHANG – vioara

Program:
Enescu – Rapsodia nr. 1 in La Major op. 11
Sibelius – Concertul pentru vioara si orchestra in re minor op. 47
Orff – Carmina Burana
Solisti:
JENNIFER O’LOUGHLIN – soprana
MAX EMANUEL CENCIC – tenor
LEVENTE MOLNAR – bariton

Ora 22.30
Ateneul Roman CORUL NAtIONAL MADRIGAL
Dirijor: ANNA UNGUREANU
Program: «Ars Nova si Renastere» de la baladele lui Guillaume Machaut la madrigalele lui Claudio Monteverdi - program de muzica sacra si profana
Francesco Landini – Ecco la Primavera
Guillaume de Machaut – De toutes flours
Pierre Bonnet – Francion vint l’autre jour
Claude de Sermisy – Languir me fais
Francis Pilkington – Rest, sweet nymphs
William Byrd - Missa a quarto voci-Sanctus
Thomas Tallis – O sacrum convivium
Thomas Morley – Now is the month of Maying
Heinrich Isaac – Innsbruck, ich muss dich lassen
Hans Leo Hassler – Cantate Domino
Cristobal de Morales – Pie Jesu
Tomas Luis de Victoria – O Magnum Mysterium
Jacques Arcadelt – Il bianco e dolce cigno
Roland de Lassus – Bon jour mon Coeur
Josquin Desprez – Baisez moi, ma douce amie
Constanzo Festa – Madonna, io v’amo e taccio
Giovanni Pierluigi de Palestrina – I vaghi fiori
Giovanni Pierluigi de Palestrina – Missa Papae Marcelli – Agnus Dei
Luca Marenzio – Scaldava il sol
Gesualdo da Venosa – Io tacero
Claudio Monteverdi – Quel augellin che canta

Luni 31.08

Seria "Recitaluri si concerte camerale"
Ora 17.00
Ateneul Roman THARICE VIRTUOSI
Vioara: LIVIU PRUNARU, VALENTINA SVYATLOVSKAYA, BOGDAN ZVORIsTEANU, OLEG KASKIJV, EDGAR PUJOL, VLAD STaNCULEASA
Viola: SOPHIA REUTER, ETTORE CAUSA
Violoncel: STANIMIR TODOROV, PABLO DE NAVERAN Dirijor: LIVIU PRUNARU

Program: * Vivaldi – Concert pentru 3 viori si orchestra de coarde in Fa Major, F.1. nr. 34. Solisti: BOGDAN ZVORISTEANU, OLEG KASKIJV, VALENTINA SVYATLOVSKAYA * Bridge – "Lament" pentru doua viole Solisti: ETTORE CAUSA, SOPHIA REUTER * sostakovici – Duo pentru doua viori. Solisti: LIVIU PRUNARU, BOGDAN ZVORISTEANU * Bruch – Andante din concertul pentru vioara, viola si corzi in mi minor op. 88 Solisti: OLEG KASKIJV, ETTORE CAUSA Barrière – Sonata pentru doua violoncele in Sol Major *Solisti : STANIMIR TODOROV, PABLO DE NAVERAN * Ysaye – "Amitié" op. 26 pentru doua viori si corzi. Solisti: LIVIU PRUNARU, VALENTINA SVYATLOVSKAYA * Spohr – Double Quartet op. 65. nr. 1

Ora 20.00
Sala Mare a Palatului ISRAEL PHILHARMONIC ORCHESTRA Dirijor: ZUBIN MEHTA
Program:
Schoenberg – Simfonia de camera nr. 1 in Mi Major op. 9
Bruckner – Simfonia nr. 8 in do minor

Marti 01.09

Ora 17.00
Ateneul Roman CVARTETUL "BELCEA" Invitat: Valentin Erben (violoncel)

Program:
Schubert – Cvintet pentru doua viori, viola si doua violoncele, op.163, D956 in Do Major
Beethoven – Cvartetul de coarde nr.14 op. 131 in do diez minor

Ora 20.00
Sala Mare a Palatului
ISRAEL PHILHARMONIC ORCHESTRA CORUL FILARMONICII "GEORGE ENESCU”
Dirijor: ZUBIN MEHTA Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNNER
Program :
Enescu – "Vox Maris" op. 31
Mahler – Simfonia nr. 9 in Re Major
Solist – MARIUS VLAD BUDOIU – tenor

Miercuri 02.09

Ora 17.00
Ateneul Roman SCOTTISH ENSEMBLE Solista: PATRICIA KOPACHINSKAJA – vioara

Program:
Silvestri – Trei piese pentru orchestra de coarde op. 4 nr. 2
Brahms – Trei Chorale – Preludii din op. 122
Mansourian – "Four Serious Songs"
Solista: PATRICIA KOPACHINSKAJA – vioara
Enescu – Intermezzi pentru instrumente de coarde op. 12 in Re Major
Ravel – "Petite Symphonie " (aranjament Rudolh Barshai)

Ora 19.30
Sala Mare a Palatului ORCHESTRA NATIONALA RADIO CORUL ACADEMIC RADIO CORUL DE COPII RADIO Dirijor: CORNELIUS MEISTER Dirijorul Corului: DAN MIHAI GOIA Dirijorul Corului de copii : VOICU POPESCU

Program: Mahler – Simfonia nr. 8
Solisti:
ERIKA SUNNEGARDH – soprana
MEAGAN MILLER – soprana
AURELIA FLORIAN – soprana
MICHAELA SELINGER – alto
LILIANA CIUCA – alto
STEFAN VINKE – tenor
GEORGE PETEAN – bariton
SORIN COLIBAN – bas

Joi 03.09

Ora 17.00
Ateneul Roman Filarmonica "TRANSILVANIA" din Cluj Dirijor: PETER RUZICKA

Program:
Enescu/ Bentoiu – Simfonia nr. 4
Ruzicka – "Clouds" pentru cvartet de coarde si orchestra ( 2013)
Bartók – "Kossuth" – poem pentru orchestra

Ora 20.00
Sala Mare a Palatului BERLINER PHILHARMONIKER Dirijor: Sir SIMON RATTLE

Program:
Britten – "Frank Bridge Variations"
Sostakovici – Simfonia nr. 4 in do minor op. 43

Vineri 04.09

Ora 16.30
Ateneul Roman Recital FAZIL SAY

Program
Beethoven – Sonata nr. 14 in do diez minor op. 27 / 2 "Sonata lunii"
Beethoven – Sonata nr. 32 in do minor op. 111
Chopin – 4 Nocturne
Chopin – Sonata Nr. 2 in si bemol minor op. 35

Ora 19.30
Sala Mare a Palatului STAATSKAPELLE DRESDEN Dirijor: CHRISTIAN THIELEMANN Solist: YEFIM BRONFMAN – pian

Program:
Enescu – Simfonia de camera pentru 12 instrumente soliste op. 33 in Mi Major
Beethoven – Concertul nr.3 pentru pian si orchestrs in do minor op. 37
Bruckner – Simfonia Nr. 6 in La Major

Ora 22.30
Ateneul Roman THE KING’S CONSORT – Orchestra si cor

Program: Mendelssohn–Bartholdy – Oratoriul "PAULUS" Dirijor: ROBERT KING
Solisti:
CAROLYN SAMPSON – soprana
HILARY SUMMERS – alto
JAMES GILCHRIST – tenor
DAVID WILSON–JOHNSON – bas

Sambata 05.09

Ora 11.00
Sala mica a Palatului
Ansamblul "PROFIL" Dirijor: TIBERIU SOARE

Program:
Iranyi – NOEMA pentru pian solo si orchestra de camera (prima auditie absoluta) / solist: Cristian Niculescu
Androne – Karoshi II pentru ansamblu (prima auditie absoluta)
Lolea – Lucrare pentru ansamblu (prima auditie absoluta)
Maniceanu – Lucrare pentru ansamblu (prima auditie absoluta)
Dediu – Hyperkardia IV – pentru orchestra de camera (prima auditie absoluta)
Murariu – El Niño (castigator al Concursului International George Enescu 2014 - sectiunea Compozitie - Muzica de Camera)
taranu – Epitaphe pour Jorge / solist Emil Visinescu

Ora 16.30
Ateneul Roman Recital MURRAY PERAHIA – pian

Program: TBA

Ora 19.30
Sala Mare a Palatului
STAATSKAPELLE DRESDEN
Dirijor: CHRISTIAN THIELEMANN Solista: ANJA HARTEROS
Program:
Strauss – "Letzte Lieder" "Frühling" – "September" – "Beim Schlafengehen" – "Im Abendrot" – "Malven" (Orchesterfassung von Wolfgang Rihm), Auftragswerk der Osterfestspiele Salzburg und der Sächsischen Staatskapelle Dresden
Strauss – "Eine Alpensinfonie" op. 64

Ora 22.30
THE KING’S CONSORT – Orchestra si cor Dirijor: ROBERT KING
Solisti:
CAROLYN SAMPSON – soprana
ROBIN BLAZE – contratenor
JAMES GILCHRIST – tenor
DAVID WILSON–JOHNSON – bas
Program: Odes to St.Cecilia: * Purcell – Ode to St.Cecilia "Welcome to all the pleasures" (1683) * Britten – Hymn to St.Cecilia (1942) * Händel – Ode to St.Cecilia "From Harmony" (1739)

Duminica 06.09

Ora 11.00
Sala mica a Palatului
"MUSICA NOVA"
FLORIAN POPA – clarinet
FREDERIC MOREAU – vioara
DOREL FODOREANU – violoncel
MARA DOBRESCU – pian

Program:
Enescu (Bentoiu) – Trio in la minor (1916) (vioara, violoncel, pian)
Bartok – "Contrasts" (Sz 111, BB 116)
Messiaen – "Quatuor pour la fin du temps" (vioara, clarinet, violoncel, pian)

Ora 16.30
Ateneul Roman Recital ELISABETH LEONSKAJA – pian Recital "In memoriam Sviatoslav Richter"

Program:
Schubert – Sonata in Re Major, D 850 ("Gasteiner")
Berg – Piano Sonata, Op. 1
Schumann – Sonata nr. 1 in fa diez minor op. 11

Ora 19.30
Sala Mare a Palatului SAN FRANCISCO SYMPHONY Dirijor: MICHAEL THILSON THOMAS Solista: YUJA WANG – pian

Program :
Bartók – Concertul nr.2 pentru pian si orchestra in Sol Major Sz.95, BB 101
Mahler – Simfonia nr. 1 in Re Major

Ora 22.30
Ateneul Roman
Orchestra "IL POMO D’ORO" Dirijor: RICCARDO MINASI

Program:
Leonardo Vinci – "Catone in Utica"
Solisti:
FRANCO FAGIOLI – Cesare
JUAN SANCHO – Catone
VALER SABADUS – Marzia
MARTIN MITTERRUTZNER– Fulvio
VINCE YI – Emilia
MAX EMANUEL CENCIC – Arbace

Luni 07.09

Ora 17.00
Ateneul Roman
DEUTSCHE KAMMERPHILHARMONIE BREMEN Dirijor: TREVOR PINNOCK Solista: MARIA JOAO PIRES – pian

Program:
Schubert – Uvertura in Re Major "in stil italian” D 590
Chopin – Concertul nr.2 pentru pian si orchestra in fa minor op. 21
Haydn – Simfonia nr. 92 in Sol Major H 1/92 "Oxford Symphony"

Ora 19.30
Sala Mare a Palatului
SAN FRANCISCO SYMPHONY Dirijor: MICHAEL THILSON THOMAS

Program:
Enescu – "Voix de la nature"
Adams – "Absolute Jest" cu participarea Cvartetului "St. Lawrence"
Beethoven – Simfonia nr. 3 in Mi bemol Major op. 55 "Eroica"

Marti 08.09

Ora 17.00
Ateneul Roman DEUTSCHE KAMMERPHILHARMONIE BREMEN Dirijor: TREVOR PINNOCK Solista: MARIA JOAO PIRES– pian

Program :
Mozart – Uvertura La clemenza di Tito KV 621
Mozart – Concertul nr. 27 pentru pian si orchestra in Si bemol Major K 595
Mozart – Simfonia nr. 41 in Do Major K 551 – "Jupiter "

Ora 20.00
Sala Mare a Palatului
LONDON SYMPHONY ORCHESTRA
Dirijor: ION MARIN Solist: LARS VOGT – pian

Program:
Enescu – Suita pentru orchestra nr. 2 in Do Major op. 20
Ravel – Concertul pentru pian in Sol Major
Stravinsky – Suita "Pasarea de foc" (1910)

Miercuri 09.09

Ora 17.00
Ateneul Roman
MUTTER’S VIRTUOSI Dirijor si solist: ANNE SOPHIE MUTTER

Program:
Mendelssohn – Octet in Mi bemol Major op. 20
Previn – Nonet (new commission)
Vivaldi – "Il cimento dell’armonia e dell’inventione " op. 8
Concertul nr. 1 in Mi Major op. 8 RV 269 ( Primavara)
Concertul nr 2 in sol minor op. 8 RV 315 (Vara)
Concertul nr. 3 in Fa Major op. 8 RV 293 (Toamna)
Concertul nr. 4 in fa minor op 8. RV 297 (Iarna)

Ora 20.00
Sala Mare a Palatului LONDON SYMPHONY ORCHESTRA Dirijor: ION MARIN
Solisti:
RENAUD CAPUÇON – vioara
GAUTIER CAPUÇON – violoncel

Program:
Brahms – Dublul concert pentru vioara, violoncel si orchestra in la minor op.102
Mahler – Simfonia nr.5 in do diez minor

Joi 10.09

Ora 17.00
Ateneul Roman
NEW EUROPEAN STRING CHAMBER ORCHESTRA Dirijor si solist: DMITRY SITKOVETSKY

Program:
Shchedrin – "Russian Photographs" pentru orchestra de coarde
Maistorovici – Concert Transilvan, pe teme romanesti din secolul XVII din codicele lui Ioan Caianu, pentru vioara si ansamblu de coarde – Laureat al Concursului International "George Enescu” - editia 2001
Ceaikovski – "Souvenir d’un lieu cher" pentru vioara si orchestra de coarde
sostakovici – "String Symphony" op.73

Ora 20.00
Sala Mare a Palatului
SANKT PETERSBURG PHILHARMONIC ORCHESTRA – Concert "In memoriam Gheorghe Halmos" Dirijor: YURI TEMIRKANOV Solista: ELISABETH LEONSKAJA – pian

Program:
Enescu – Uvertura de concert "Pe teme in caracter popular romanesc" in La Major op. 32
Rachmaninov – Concertul nr. 2 pentru pian si orchestra in do minor op. 18
Rimsky - Korsakov– Suita simfonica op. 35 "Sheherazade"

Vineri 11.09

Ora 16.30
Ateneul Roman
KONZERTHAUSORCHESTER BERLIN
Dirijor: HORIA ANDREESCU Solist: ARCADI VOLODOS – pian

Program:
Brahms – Concertul nr.2 pentru pian si orchestra in Si bemol Major op.83
Dvorak – Simfonia nr. 9 in mi minor op.95

Ora 19.30
Sala Mare a Palatului
SANKT PETERSBURG PHILHARMONIC ORCHSTRA CORUL ACADEMIC RADIO
Dirijor: YURI TEMIRKANOV Dirijorul Corului: DAN MIHAI GOIA Solist: VALERY SOKOLOV – vioara (laureat al Concursului international "George Enescu" – 2005 )

Program :
Ceaikovski – Concertul pentru vioara si orchestra in Re Major op. 35
sostakovici – Simfonia nr. 13 in si bemol minor op. 113 "Baby Yar" Solist – ALEXANDER VINOGRADOV

Ora 22.30
Ateneul Roman ORCHESTRE DE CHAMBRE DE PARIS Dirijor: Sir ROGER NORRINGTON
Solisti: DEBORAH NEMTANU, SARAH NEMTANU

Program:
C.P.E. Bach – Simfonia in si minor H 661
J. S. Bach – Concertul pentru vioara si orchestra in Mi Major BWV 1042 Solista: SARAH NEMtANU – vioara
W.C. Bach – Simfonia in Fa Major
J. S. Bach – Concertul pentru vioara si orchestra in la minor BWV 1041 Solista: DEBORAH NEMtANU – vioara
C.P.E. Bach – Simfonia in Do Major H 659
J. S. Bach – Concertul pentru 2 viori in re minor BWV 1043 Soliste: DEBORAH NEMTANU– vioara, SARAH NEMTANU – vioara

Sambata 12.09

Ora 11.00
Sala Mica a Palatului
ORCHESTRA NATIONALa DE CAMERa A REPUBLICII MOLDOVA Dirijor: CRISTIAN FLOREA

Progam:
Worlok – "Capriol suite"
Bartók – "Divertimento" pentru orchestra de coarde in La op. 113
Enescu – Octuor in Do op. 7

Ora 16.30
Ateneul Roman
ORCHESTRA DE CAMERa "BUCURESTI” Dirijor: MaDaLIN VOICU
Solisti:
PIERRE AMOYAL – vioara
STEFAN TARARA – laureat al Concursului International "George Enescu” – editia 2014

Program:
B. Marcelo – Uvertura de concert pentru orchestra de coarde
Mozart – Concertone pentru doua viori si orchestra de camera in Do Major K 190/186 E
Mozart – Simfonia nr.40 in sol minor KV 550

Ora 19.30
Sala Mare a Palatului BAYERISCHE STAATSOPER
Dirijor: CONSTANTINOS CARYDIS Solist: PIERRE LAURENT AIMARD – pian

Program:
Enescu – Poemul simfonic "Isis" (1923) – aranjament de Pascal Bentoiu – dupa schitele compozitorului Cu participarea Corului Academic Radio Dirijor: DAN MIHAI GOIA
Beethoven – Concertul nr.5 pentru pian si orchestra in Mi bemol Major op. 73
sostakovici – Simfonia nr. 5 in re minor op. 47

Ora 22.30
ORCHESTRA AND CHOIR OF THE AGE OF ENLIGHTENMENT Dirijor: LAURENCE CUMMINGS

Program:
Händel
"Imnurile incoronarii"
Concerto Grosso in re minor, op. 3 nr. 5
Trio Sonata in Sol Major, op. 5 nr. 4
Concertul pentru Orga in Fa Major, op. 4 nr. 4
Concertul pentru Orga in sol minor, op. 7 nr. 5
Concerto Grosso in La Major, op. 6 nr. 11
Concerto Grosso in Si bemol Major, op. 3 nr. 2

Duminica 13.09

Ora 11.00
Sala Mica a Palatului "DELIAN" Quartet

Program:
Sibelius – "Andante festivo”
sostakovici – Cvartetul nr. 4 in Re op. 83
sostakovici – "Theatrial suite", scene din "Hamlet" si "Comedia umana"
Enescu – Cvintet cu pian in la minor op.29 Invitat: PAVEL GILILOV – pian

Ora 16.30
Ateneul Roman "LES DISSONANCES" Solist: DAVID GRIMAL – vioara

Program:
Debussy – "La Mer" L 109
Enescu – "Caprice Roumain" pentru vioara si orchestra (orchestratie de Cornel taranu, dupa schitele compozitorului)
Beethoven – Simfonia nr. 5 in do minor op. 67

Ora 19.30
Sala Mare a Palatului
BAYERISCHE STAATSOPER
Dirijor: SEBASTIAN WEIGLE
Corul Academic Radio Dirijor: DAN MIHAI GOIA
Program: Strauss – "Elektra" (varianta concertanta)
Solisti:
Elektra – ELENA PANKTRATOVA – soprana
Chrysothemis – ANNE SCHWANEWILMS – soprana
Klytaemnestra – AGNES BALTSA – mezzo–soprana
Orest – RENE PAPE – bariton

Ora 22.30
Ateneul Roman ORCHESTRA AND CHOIR OF THE AGE OF ENLIGHTENMENT Dirijor: IVOR BOLTON

Program: Händel – "Saul"
Solisti:
CHRSITOPHER PURVES – Saul
LUCY CROWE – Merab
SOPHIE BEVAN – Michal
PAUL APPLEBY – Jonathan
IESTYN DAVIES – David

Luni 14.09

Ora 17.00
"LES DISSONANCES" Solist: XAVIER PHILLIPS – violoncel

Program:
Schnittke – Moz-Art à la Haydn
Enescu – Simfonia concertanta pentru violoncel si orchestra in si minor op. 8
Brahms – Simfonia nr. 1 in do minor op. 68

Ora 18.00
Sala Mare a Palatului
CORUL SI ORCHESTRA FILARMONICII "GEORGE ENESCU"
Dirijor: LEO HUSSAIN Dirijorul corului: IOSIF ION PRUNNER

Program: Alban Berg – "Wozzeck”
Solisti:
MICHAEL VOLLE – Wozzeck – bariton
EVELYN HERLITZIUS – Maria – soprana
NN – Fiul Mariei
ARNOLD BEZUYEN – Capitanul – tenor
MARTIN WINKLER – Doctorul – bas
MARIUS VLAD BUDOIU – Tambur Major – tenor
COSMIN IFRIM – Andres – tenor
MARIA JINGA – Margret – contra alto
VALENTIN VASILIU – Primul ucenic –bas
SERBAN VASILE – Al doilea ucenic – bariton
COSMIN IFRIM – Nebunul – tenor

Marti 15.09

Ora 17.00
Ateneul Roman MONTE CARLO PHILHARMONIC Dirijor: GIANLUIGI GELMETTI Solist: DAVID GARRETT – vioara

Program : * Enescu – Balada pentru vioara si orchestra (1895) * Bruch – Concertul pentru vioara si orchestra in sol minor op. 26 * Ravel – Alborada del gracioso * Ravel – Pavana pentru o infanta defuncta * Ravel – Bolero

Ora 20.00
Sala Mare a Palatului WIENER PHILHARMONIKER Dirijor: SEMYON BYCHKOV Solista: ELISABETH KULMAN – soprana

Program: . * Wagner – "Wesendonck– Lieder" WWV 91 * Ceaikovski – Simfonia nr. 6 in si minor op. 74 "Pathétique"

Miercuri 16.09

Ora 17.00
Ateneul Roman
MONTE CARLO PHILHARMONIC Dirijor: CRISTIAN MANDEAL

Program:
Bartók – Hungarian Sketches (1931) Sz. 97, BB 103
Enescu – Suita nr.3 in Re op. 27 ("Sateasca")
Mahler – "Das Lied von der Erde"
Solisti:
RUXANDRA DONOSE – mezzosoprana
VINCENT WOLFSTEINER– bariton

Ora 20.00
Sala Mare a Palatului WIENER PHILHARMONIKER Dirijor: SEMYON BYCHKOV Solista: VALENTINA NAFORNITA– soprana

Program:
Haydn – Simfonia nr. 44 in mi minor H 1/44
Enescu – "7 lieduri pe versuri de Clément Marot" op. 15
Brahms – Simfonia nr. 3 in Fa Major op. 90

Joi 17.09

Ora 16.00
Ateneul Roman MOZARTEUMORCHESTER SALZBURG Dirijor: THOMAS DAUSGAARD Solist: DAN GRIGORE – pian

Program:
Mozart – Uvertura la "Don Giovanni" K527
Mozart – Concert pentru pian si orchestra nr. 23 in La Major KV 488
Beethoven – Simfonia nr. 7 in La Major Op. 92

Ora 20.00
Sala Mare a Palatului ROYAL LIVERPOOL PHILHARMONIC ORCHESTRA Dirijor: VASILY PETRENKO Solist: ALEXANDRU TOMESCU – vioara

Program:
Respighi – Poemul simfonic "Fontane di Roma"
Glazunov – Concertul pentru vioara si orchestra in la minor op. 82
Rachmaninov – Simfonia nr. 1 in do minor, op. 13

Vineri 18.09

Ora 16.30
Ateneul Roman BASEL CHAMBER ORCHESTRA Dirijor: HEINZ HOLLIGER Solist: ANDRÁS SCHIFF– pian

Program:
Holliger – "Meta Arca" pentru 14 viori ( p.a.)
Schumann – Concertul pentru pian si orchestra in la minor op. 54
Mendelssohn-Bartholdy – Simfonia nr. 3 in la minor op. 56 "Scottish"

Ora 20.00
Sala Mare a Palatului ROYAL LIVERPOOL PHILHARMONIC ORCHESTRA Dirijor: VASILY PETRENKO CORUL FILARMONICII "GEORGE ENESCU” Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNNER Solist: SIMON TRPCESKI – pian

Program:
Rachmaninov – Concertul pentru pian si orchestra nr. 3 in re minor op. 30
Enescu – Simfonia nr. 3 in Do Major op. 21

Ora 22.30
Ateneul Roman ACADEMY OF ANCIENT MUSIC Dirijor: RICHARD EGARR

Program: Monteverdi – incoronarea Poppeei
Solisti:
Poppea – LOUISE ALDER
Amore & Damigella – SOPHIE JUNKER
Nerone – SARAH CONNOLLY
Littore & Mercurio – ASHLEY RICHES
Ottone – IESTYN DAVIES
Arnalta – PAUL AGNEW
Seneca – METTHEW ROSE

Sambata 19.09

Ora 11.00
Sala Mica a Palatului "AD LIBITUM" Quartet ALEXANDRU TOMESCU, sERBAN MEREUta, BOGDAN BISOC, FILIP PAPA

Program:
Ravel – Cvartet
Bartók – Cvartetul nr. 6 op. Sz 114, BB 119
Elgar – Cvintetul cu pian in la minor op. 84 Invitata: ALEXANDRA DARIESCU – pian

Ora 16.30
Ateneul Roman Recital PIOTR ANDERSZEWSKI – pian

Program: TBA

Ora 19.30
Sala Mare a Palatului
ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM
Dirijor: ANDRIS NELSONS Solista: JANINE JANSEN – vioara

Program:
Bartók – Concertul nr.1 pentru vioara si orchestra Sz 36, BB 48a
sostakovici – Simfonia nr. 7 in Do Major op.60 "Leningrad"

Ora 22.30
Ateneul Roman
ACADEMY OF ANCIEN MUSIC
Dirijor: RICHARD EGARR

Program: Monteverdi – "intoarcerea lui Ulise in patrie"
Solisti:
Ulisse – IAN BOSTRIDGE
Peneloppe – NATHALIE STUZMANN
Minerva – ANNA PROHASKA
Amore & Melanto – SOPHIE JUNKER
Tempo/Nettuno/Antinoo – LUKAS JAKOBSKI

Duminica 20.09

Ora 11.00
Ateneul Roman
MICHELANGELO Quartet MIHAELA MARTIN, DANIEL AUSTRICH, NOBUKO IMAI, FRANS HELMERSON

Program:
Bartók – Cvartetul nr. 1 op.7 Sz 40 , BB 52
sostakovici – Quartet no. 3 in Fa Major, op. 73
Dvorak – Cvartetul nr. 12 op. 96, in Fa Major "American"

Ora 16.30
Ateneul Roman Recital CHRISTIAN ZACHARIAS – pian

Program:
Brahms – Rapsodia in si bemol minor op. 79/1
Schumann – "Kreisleriana"
Brahms – Rapsodia in sol minor op. 79/2
Schubert – Sonata in Si bemol Major D960

Ora 19.30
Sala Mare a Palatului
ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM Dirijor: ANDRIS NELSONS

Program:
Brahms –Simfonia nr. 2 in Re Major, op. 73
Enescu – Rapsodia nr. 2 in Re Major op. 11
Ravel – "Daphnis si Chloé" Suita nr. 2

BILETE SI ABONAMENTE:

Organizatorii impreuna cu Eventim.ro, partenerul oficial de ticketing al Festivalului, va pun la dispozitie o gama larga de facilitati pentru procurarea abonamentelorssi biletelor la Festival.

Pentru a usura procesul de achizitionare a biletelor si abonamentelor, pentru editia 2015 acestea pot fi cumparate inca din luna ianuarie, pentru abonamente, respectiv februarie pentru bilete individuale!

Abonamentele vor fi puse in vanzare in data de 15 Ianuarie 2015, ora 10:00. Biletele individuale vor fi puse in vanzare din data de 16 Februarie 2015, ora 10:00.

Comenteaza pe Facebook
Icon_eye Nr.vizualizari: 3506
Cuvinte cheie: Bucuresti
miriam miriam

Adaugat in urma cu 1716 zile, 08 Ian. 2015

Adaugat de Valpro

Star_bg_grey Star_bg_grey Star_bg_grey Star-half_bg_grey Star-half_bg_grey
Evenimente Create: 3593

Alte Evenimente din Bucuresti
workshop de comunicare organizationala

Workshop de Comunicare Organizationala

Bucuresti, Bucuresti. 20 Sep 2019 - 21 Sep 2019
curs de leadership si inteligenta emotionala eq

Curs de Leadership si Inteligenta Emotionala EQ

Bucuresti, Bucuresti. 25 Sep 2019 - 26 Sep 2019
teatru pentru copii

Teatru pentru copii

Bucuresti, Bucuresti. 22 Sep 2019 - 22 Sep 2019
concert de colinde fuego la bucuresti

Concert de colinde Fuego la Bucuresti

Bucuresti, Bucuresti. Duminică 3 Noiembrie 2019
  • Ai ceva de zis?

    .