poze festivalul de teatru piatra neamt

FESTIVALUL DE TEATRU PIATRA NEAMŢ

Neamt , Piatra Neamt. Luni 18 Octombrie 2010 17:30 - Sâmbătă 30 Octombrie 2010
Teatrul Tineretului

Categorii: Spectacole si Filme , Festivaluri

Ediția a XXV-a cu titlul PLEDEZ PENTRU TINE(RI)

Program

Luni, 18 octombrie

Ora 17.30 - Teatrul Tineretului – Rotondă
Lansare de carte – Fundația Culturală „Camil Petrescu” - Prezintă: Florica Ichim, Miruna Runcan

Miruna Runcan – Habarnam în oraşul teatrului. Universul spectacolelor lui Alexandru Dabija,
însoţit de un interviu realizat de Olivia Grecea

Ora 19.00 - Teatrul Tineretului – DESCHIDEREA OFICIALĂ A FESTIVALULUI
Yerma de Federico Gargía Lorca, regia Béres László, coregrafia András Lóránt
Teatrul Tineretului Piatra Neamț

Marți, 19 octombrie

Ora 10.00 - Teatrul Tineretului
În container de Constantin Cheianu, regia Radu Ghilaş
Universitatea de Arte George Enescu Iaşi în colaborare cu Teatrul Naţional Vasile Alecsandri Iaşi
Intrarea liberă

Ora 12.00 - Teatrul Tineretului – Rotondă
Lansare de carte – Fundația Culturală „Camil Petrescu” - Prezintă: Florica Ichim, Andreea Dumitru

Chișinău, 7 aprilie. Teatru-document (Piese de Irina Nechit, Mihai Fusu, Dumitru Crudu, Constantin Cheianu).
Ediţie îngrijită de Andreea Dumitru, cuvânt înainte de Doina Jela, prefaţă de Vitalie Ciobanu

Teatru spaniol contemporan 2, antologie de Ioana Anghel (Piese de Angelica Liddell, José-Ramón Fernández,
Ignacio del Moral, Juan Mayorga)

Goran Stefanovski – Povești din Estul Sălbatic, antologie, traducere și prefață de Ioana Ieronim

Citindu-l pe Shakespeare de Andrzej Żurowski, traducere de Cristina Godun

Ora 17.00 – Teatrul Tineretului
Vernisaj: Expoziție de fotografie Tudor Platon

Ora 19.00 - Teatrul Tineretului
România, te pup! de Bogdan Georgescu, regia David Schwartz
Teatrul Naţional Vasile Alecsandri Iaşi

Miercuri, 20 octombrie

Ora 12.00 - Teatrul Tineretului – Rotondă
Lansare de carte – Fundația Culturală „Camil Petrescu” - Prezintă: Florica Ichim, Andreea Dumitru

Robert Wilson de Maria Șevțova, traducere de Odette Kaufman-Blumenfeld și Oltița Cîntec

Ariane Mnouchkine. Arta prezentului de Fabienne Pascaud, traducere din limba franceză de Daria Dimiu

Ariane Mnouchkine, introducere, selecție și prezentare de Béatrice Picon-Vallin, traducere din limba franceză
de Andreea Dumitru

Ora 17.00 - Teatrul Tineretului
Ca pe tine însuţi de Maria Manolescu, regia Radu Apostol
Teatrul Mic Bucureşti

Ora 20.00 - Club Tonique
G.O.D. un spectacol de Marcel Ţop, după texte de Eric Bogosian
Teatrul LUNI de la Green Hours, Bucureşti
Intrarea liberă

Ora 23.00 - Teatrul Tineretului, gradene
Faceţi loc! de Mihaela Michailov, regia David Schwartz
Teatrul LUNI de la Green Hours, Bucureşti

Joi, 21 octombrie

Ora 10.00 - Teatrul Tineretului
Woyzeck de Georg Büchner, regia Alexandru Pamfile
Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică Ion Luca Caragiale Bucureşti
Intrarea liberă

Ora 17.00 - Teatrul Tineretului
Cântăreaţa cheală de Eugène Ionesco, regia Alexandru Dabija
Teatrul German de Stat Timişoara
Spectacol în limba germană, cu traducere

Ora 19.00 - Club Tonique
(CU)CUIEINFRUNTE de Eric Bogosian, regia Radu Iacoban, Tudor Aaron Istodor
Teatrul LUNI de la Green Hours, Bucureşti
Intrarea liberă

Ora 22.00 - Teatrul Tineretului, gradene
Play Strindberg de Friedrich Dürrenmatt, regia prof. Hatházi András
Universitatea Babeş-Bolyai Cluj-Napoca
Intrarea liberă
Spectacol în limba maghiară, cu traducere

Vineri, 22 octombrie

Ora 10.00 - Teatrul Tineretului, gradene
Omul pernă de Martin McDonagh, regia prof. univ. dr. Adrian Titieni
Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică Ion Luca Caragiale Bucureşti
Intrarea liberă

Ora 17.00 - Teatrul Tineretului, gradene
Nişte fete de Neil Labute, regia Cristian Juncu
Teatrul George Ciprian Buzau

Ora 23.00 - Teatrul Tineretului, gradene
True West de Sam Shepard, regia Alexandru Mâzgăreanu
Teatrul Nottara Bucureşti

Sâmbătă, 23 octombrie

Ora 17.00 - Teatrul Tineretului
Supermarket de Theo Herghelegiu, regia Theo Herghelegiu
Teatrul Inexistent și Teatrul Arca, Bucureşti

Ora 20.00 – Teatrul Tineretului
Vernisaj: Expoziție de pictură Petrică Diaconu, ciclul Metamorfoze

Ora 22.00 - Teatrul Tineretului
American Buffalo de David Mamet, proiect coordonat de prep.univ.drd. Florin Grigoraş
Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică Ion Luca Caragiale Bucureşti
Intrarea liberă

Duminică, 24 octombrie

Ora 17.00 - Club Tonique
Face 2 Face după Jonas Gardell, regia Andrei Ciobanu
Spectacol independent
Intrarea liberă

Ora 19.00 - Teatrul Tineretului
Pyramus & Thisbe 4 You după William Shakespeare, regia Alexandru Dabija
Teatrul Odeon București

Ora 22.00 - Teatrul Tineretului
Show INPROgress – spectacol de improvizație
Spectacol independent

Luni, 25 octombrie

Ora 18.00 - Teatrul Tineretului
În container de Constantin Cheianu, regia Cristian Ban
Teatrul Odeon Bucureşti

Ora 22.00 - Teatrul Tineretului, gradene
Femeia ca un câmp de luptă în războiul din Bosnia de Matei Vişniec,
regia Anca Bradu, asist. univ. dr. Diana Fufezan
Universitatea Lucian Blaga Sibiu în colaborare cu Teatrul Naţional Radu Stanca Sibiu
Intrarea liberă

Marți, 26 octombrie

Ora 17.00 - Teatrul Tineretului
Playground un spectacol de Bozsik Yvette
Teatrul Figura Studio Gheorgheni

Ora 20.00 - Club Tonique
Irma Grese: un înger al morţii după „Angel: A Nightmare in Two Acts” de Jo Davidsmeyer,
regia Diana Buluga şi Cristian Pascariu
Universitatea Babeş-Bolyai Cluj-Napoca
Intrarea liberă

Ora 23.00 - Teatrul Tineretului, gradene
Poveşti de familie de Biljana Srbljanovic, regia Cristian Ban
Teatrul Andrei Mureşanu Sf. Gheorghe

Miercuri, 27 octombrie

Ora 10.00 - Teatrul Tineretului
Al matale Caragiale după Ion Luca Caragiale, regia Rodica Mandache
Universitatea Hyperion Bucureşti, cu sprijinul Teatrului Odeon Bucureşti
Intrarea liberă

Ora 17.00 - Club Tonique
Noile suferinţe ale tânărului W. dramatizare după romanul omonim de Ulrich Plenzdorf,
regia Andreea Şovan
Universitatea Babeş-Bolyai Cluj-Napoca
Intrarea liberă

Ora 19.00 - Teatrul Tineretului
Minunata lume nebună de Anthony Neilson, regia Răzvan Mureşan
Teatrul Municipal Baia Mare

Joi, 28 octombrie

Ora 11.00 și ora 17.00 - Parcarea teatrului, microbuz
mady-baby de Gianina Cărbunariu, regia lect. univ B. Fülöp Erzsébet
Universitatea de Arte Târgu-Mureş în colaborare cu Teatrul Maghiar de Stat Csiky Gergely Timişoara
Spectacol în limba maghiară, cu traducere

Ora 13.00 - Teatrul Tineretului – Rotondă
Lansarea numărului 3 al REVISTEI ANTITEZE - Prezintă: Cristian Livescu, Vasile Baghiu
Revistă de literatură și artă, editată de Societatea Scriitorilor din Județul Neamț

Ora 19.00 - Teatrul Tineretului
România 21 de Peca Ştefan, regia Pia Furtado
Teatrul Tineretului Piatra Neamț

Vineri, 29 octombrie

Ora 17.00 - Teatrul Tineretului, gradene
20/20 de Gianina Cărbunariu, regia Gianina Cărbunariu
Yorick Studio, Târgu-Mureş

Ora 22.00 - Teatrul Tineretului, gradene
Cartea vițelului de Codrina Pricopoaia, regia Dominique Fataccioli
Théâtre du Bourg-Neuf/Cie ACAZA/atbiosphère@biosphère

Sâmbătă, 30 octombrie

Ora 11.00 – Teatrul Tineretului, gradene
OO! creație colectivă după Ion Creangă, regia Alexandru Dabija
Teatrul Tineretului Piatra Neamț

Ora 19.00 - Teatrul Tineretului – DECERNAREA PREMIILOR PLEDEZ PENTRU TINE(RI)
Sufletul. Puncte de veghere de Dimitre Dinev, regie Radu Afrim
Teatrul Maria Filotti din Brăila

*Sursa: teatrultineretuluint.ro

Comenteaza pe Facebook
Icon_eye Nr.vizualizari: 547
sandu

Adaugat in urma cu 3239 zile, 12 Oct. 2010

Adaugat de Unika

Star_bg_grey Star-half_bg_grey Star-half_bg_grey Star-half_bg_grey Star-half_bg_grey
Evenimente Create: 1081

  • Ai ceva de zis?

    .