poze festivalul medieval cetati transilvane 2010

Festivalul Medieval "Cetati Transilvane" 2010

Sibiu , Sibiu. Joi 26 August 2010 - Duminică 29 August 2010

Categorii: Festivaluri , Muzica si Concerte , Petreceri , Spectacole si Filme , Alte Evenimente

La ceas aniversar, a zece ani medievali, o zi in plus de festival

Joi 26 august 2010

Ora 21:00
Parada Festivalului - punct de plecare: Biserica Evanghelica
Traseu: Strada Mitropoliei, Strada Tribunei, Bulevardul Nicolae Balcescu, Piata Mare

Ora 21:30
DESCHIDEREA FESTIVALULUI (Piata Mare)

Ora 22:00
CONCERT Cimpoierii din Transilvania (Piata Mare)

Ora 22:30
CRISPUS, pirotehnistii oficiali ai festivalului, Spectacol Pirotehnic (Piata Mare)

In fiecare zi de festival:
Piata Huet - Tabara Medievala cu partciparea: Gaspar Lamberg, Slovenia; Ordinul Cavalerilor de Belgrad, Serbia; Ordinul Cavalerilor Cetatii Rosii, Sibiu; Ordinul Musatinilor, Suceava; Ordinul Bravilor Cavaleri, Suceava; Ordinul Basarabilor, Suceava; Strajerii Coroanei, Brasov; Garda de Bistrita, Bistrita Nasaud; Arthgotica, Sibiu; Medieval Art, Cisnadie (tabara medievala pentru copii); Schule fur mittelalterlichen Schwertschaukampf (Scoala de lupte Medievale), Norderstedt - Germania.

Bulevardul Nicolae Balcescu - EXPOZITIE FOTO cu sprijinul Sorel.

Vineri 27 august 2010

Ora 11:00
Piata Mare - Menestrelii (concert)
Piata Mica - Medioevo (concert)
Curtea Bisericii Evanghelice - Urzelnzunft Mediasch (spectacol de teatru)

Ora 11:40
Piata Mare - Andrada (concert)
Piata Mica - Benedict Popescu (improvizatie acustica)
Curtea Bisericii Evanghelice-Noua Acropola (teatru medieval)

Ora 12:20
Piata Mare - Zanele Zalaului (dansuri medievale)
Piata Mica - Lyra (concert)
Curtea Bisericii Evanghelice- Schule fur mittelalterlichen Schwertschaukampf - Germania (exemplificarea tehnicilor de lupta)

Ora 13:00
Piata Mare - Nosa, Garda de Bistrita, Doua Papusi Uriase (spectacol medieval)
Curtea Bisericii Evanghelice - Compania LuMiOlar (teatru de papusi)

Ora 13:40
Piata Mare - Ordinul Cavalarilor Arthgotici (animatie)
Curtea Bisericii Evanghelice - Strajerii Coroanei (spectacol "Se cauta Strajeri")

Ora 14:20
Piata Mare - Cavalerii Cetatii Rosii (animatie)
Curtea Bisericii Evanghelice - Schule fur mittelalterlichen Schwertschaukampf - Germania (turnir)

Ora 15:00
Piata Mare - Nagual (concert)
Piata Mica - Andrada (concert)
Curtea Bisercii Evanghelice - Zanele Zalaului (dans medieval)

Ora 15:40
Piata Mare - Ordinul Cavalerilor de Belgrad, Serbia (animatie)
Curtea Bisericii Evanghelice - Ordinul Musatinilor (scoala de dans medieval)

Ora 16:20
Piata Mare - Artistika, Croatia (animatie)
Piata Mica - Nagual (concert)
Curtea Bisericii Evanghelice - Cavalerii Cetatii Rosii (animatie)

Ora 17:00
Piata Mare - Grafic (concert)
Piata Mica - Benedict Popescu (improvizatie acustica)
Curtea Bisericii Evanghelice - Ordinul Basarabilor (concurs interactiv "In cautarea domnitei din Cibinum)

Ora 19:00
Piata Mare - Lansare de album "Past time with good company" Nomen Est Omen (concert)

Ora 20:00
Piata Mare - Gegants de Badalona, Spania (animatie)
Piata Mica - Benedict Popescu (improvizatie acustica)
Curtea Bisericii Evanghelice - Compania Commedia (teatru medieval "Vicleniile lui Scapin" de Ah. Moliere)

Ora 20:40
Piata Mare - Reflex (dansuri medievale)
Piata Mica - Andrada (concert)
Curtea Bisericii Evanghelice - Teatrul Strada (teatru medieval "Misterul Cavalerului")

Ora 21:20
Piata Mare - Crispus (specatcol pirotehnic)
Piata Mica - Nagual (concert)
Curtea Bisericii Evanghelice - Medioevo (concert)

Ora 22:00
Piata Mare - Gaspar Lamberg, Slovenia (spectacol medieval)
Curtea Bisericii Evanghelice - Cavalerii Cetatii Rosii (spectacol "Once Upon a Time")

Ora 22:20
Piata Mare - Schule fur mittelalterlichen Schwertschaukampf , Germania (specacol medieval cu foc)
Curtea Bisericii Evanghelice - Novosadki Karmeni Hor, Serbia (concert)

Ora 23:00
Piata Mare - Cimpoierii din Transilvania (concert)
Curtea Bisericii Evanghelice - Ordinul Cavalerilor Arthgotici (spectacol)

Sambata 28 august 2010

Ora 11:00
Piata Mare - Noua Acropola (teatru medieval)
Piata Mica - Menestrelii (concert)
Curtea Bisericii Evanghelice - Ordinul Cavalerilor de Belgrad, Serbia (animatie)

Ora 11:40
Piata Mare - Nosa (dansuri medievale)
Piata Mica - Benedict Popescu (improvizatie acustica)
Curtea Bisericii Evanghelice - Lyra (concert)

Ora 12:20
Piata Mare - Cavalerii Cetatii Rosii (animatie)
Piata Mica - Andrada (concert)
Curtea Bisericii Evanghelice - Zanele Zalaului (dansuri medievale)

Ora 13:00
Piata Mare - Corvinia (concert)
Curtea Bisercii Evanghelice - Schule fur mittelalterlichen Schwertschaukampf (antrenament)

Ora 13:40
Piata Mare - Gaspar Lamberg, Slovenia (spectacol medieval)
Curtea Bisericii Evanghelice - Strajerii Coroanei (atelier de teatru)

Ora 14:20
Piata Mare - Garda de Bistrita (animatie)
Curtea Bisericii Evanghelice - Compania Commedia (teatru medieval "Vicleniile lui Scapin" de Ah. Moliere)

Ora 15:00
Piata Mare - Ordinul Cavalerilor de Belgrad, Serbia (animatie)
Piata Mica - Medioevo (concert)
Curtea Bisericii Evanghelice - Strajerii Coroanei (Visul unei nopti de vara)

Ora 15:40
Piata Mare - Grafic (concert)
Piata Mica - Nagual (concert)
Curtea Bisericii Evanghelice - Ordinul Bravilor Cavaleri (spectacol intercativ)

Ora 16:20
Piata Mare - Zanele Zalaului (dansuri medievale)
Curtea Bisericii Evanghelice - Nomen Est Omen (concert)

Ora 17:00
Piata Mare - Ordinul Cavalerilor Arthgotici (animatie)
Piata Mica - Nagual (concert)
Curtea Bisericii Evanghelice - Gaspar Lamberg, Slovenia (spectacol medieval)

Ora 19:00
Piata Mare - Schule fur mittelalterlichen Schwertschaukampf, Germania (lupte medievale)
Piata Mica - Benedict Popescu (improvizatie acustica)
Curtea Bisericii Evanghelice - Drachemond, Germania (concert)

Ora 19:40
Piata Mare - Gegantes de Badalona, Spania (animatie)
Piata Mica - Lyra (concert)
Curtea Bisericii Evanghelice - Nagual (concert)

Ora 20:20
Piata Mare - Artistika, Croatia (spectacol)
Piata Mica - Corvinia (concert)
Curtea Bisericii Evanghelice - Crispus (spectacol pirotehnic)

Ora 21:00
Piata Mare - Novosadski Karmeni Hor, Serbia (concert)
Curtea Bisericii Evanghelice - Reflex (dansuri medievale)

Ora 21:40
Piata Mare - Ordinul Cavalerilor Arthgotici (spectacol)
Curtea Bisericii Evanghelice - Gegantes de Badalona, Spania (animatie)

Ora 22:20
Piata Mare - Nagual (concert)
Curtea Bisericii Evanghelice - Schule fur mittelalterlichen Schwertschaukampf (spectacol medieval cu foc)

Ora 23:00
Piata Mare - Cavalerii Cetatii Rosii (spectacol "Quo vadis")

Duminica 29 august 2010

Ora 11:00
Piata Mare - Andrada (concert)
Piata Mica - Menestrelii (concert)
Curtea Bisericii Evanghelice - Zanele Zalaului (dansuri medievale)

Ora 11:40
Piata Mare - Nosa (dansuri medievale)
Piata Mica - Nagual (concert)
Curtea Bisericii Evanghelice - Schule fur mittelalterlichen Schwertschaukampf, Germania (explicarea tehnicilor de lupta)

Ora 12:20
Piata Mare - Cavalerii Cetatii Rosii (animatie)
Piata Mica - Benedict Popescu (improvizatie acustica)
Curtea Bisericii Evanghelice - Compania LuMiOlar (concurs interactiv "Cavaleria grea de cap")

Ora 13:00
Piata Mare - Corvinia (concert)
Curtea Bisericii Evanghelice - Strajerii Coroanei (spectacol "tara lui Gufi")

Ora 13:40
Piata Mare - Ordinul Cavalerilor de Belgrad, Serbia (animatie)
Curtea Bisericii Evanghelice - Nomen Est Omen (concert)

Ora 14:20
Piata Mare - Noua Acropola (teatru medieval)
Curtea Bisericii Evanghelice - Ordinul Cavalerilor Arthgotici (animatie)

Ora 15:00
Piata Mare - Schule fur mittelalterlichen Schwertschaukampf, Germania (turnir)
Piata Mica - Andrada (concert)
Curtea Bisericii Evanghelice - Grafic (concert)

Ora 15:40
Piata Mare - Compania Commedia (teatru medieval "Vicleniile lui Scapin" de Ah. Moliere)
Piata Mica - Medioevo (concert)
Curtea Bisericii Evanghelice - Strajerii Coroanei (spectacol)

Ora 16:20
Piata Mare - Nomen Est Omen (concert)
Tabara Medievala (Piata Huet) - Ordinul Basarabilor (atelier de gastronomie)

Ora 17:00
Piata Mare - Ordinul Cavalerilor Arthgotici (animatie)
Piata Mica - Menestrelii (concert)
Curtea Bisericii Evanghelice - Gegantes de Badalona, Spania (animatie)

Ora 19:00
Piata Mare - Drachemond, Germania (concert)
Piata Mica - Benedcit Poescu (improvizatie acustica)
Curtea Bisericii Evanghelice - Schule fur mittelalterlichen Schwertschaukampf, Germania (antrenament)

Ora 19:40
Piata Mare - Reflex (dansuri medievale)
Piata Mica - Nagual (concert)
Curtea Bisericii Evanghelice - Ordinul Cavalerilor de Belgrad, Serbia (animatie)

Ora 20:20
Piata Mare - Gegantes de Badalona, Spania (animatie)
Piata Mica - Medioevo (concert)
Curtea Bisericii Evanghelice - Cavalerii Cetatii Rosii (spectacol)

Ora 21:00
Piata Mare - Nagual (concert)
Curtea Bisericii Evanghelice - Novosadki Karmeni Hor, Serbia (concert)

Ora 21:40
Piata Mare - Artistika, Croatia (spectacol)

Ora 22:20
Piata Mare - Cimpoierii din Transilvania (concert)

Ora 23:00
Piata Mare - Schule fur mittelalterlichen Schwertschaukampf, Germania (spectacol medieval cu foc)

Ora 24:00
INCHIDEREA FESTIVALULUI - FOC DE ARTIFICII

Mai multe detalii: http://www.cetatitransilvane.eu/editia2010/

Comenteaza pe Facebook
Icon_eye Nr.vizualizari: 1324
valentina

Adaugat in urma cu 3368 zile, 25 Aug. 2010

Adaugat de ValiBarbu

Star_bg_grey Star_bg_grey Star-half_bg_grey Star-half_bg_grey Star-half_bg_grey
Evenimente Create: 1280

Alte Evenimente din Sibiu
expo plast 2019

Expo Plast 2019

Sibiu, Sibiu. 12 Nov 2019 - 15 Nov 2019
muzeul iluziilor

Muzeul Iluziilor

Sibiu, Sibiu. 24 Nov 2019 - 29 Nov 2019
sibiu seminar tainele feminitatii

Sibiu. Seminar Tainele Feminitatii

Sibiu, Sibiu. 22 Nov 2019 - 22 Nov 2019
bosquito oldies pub sibiu

Bosquito @ Oldies Pub Sibiu

Sibiu, Sibiu. Vineri 6 Decembrie 2019
  • Ai ceva de zis?

    .