Posts Tagged ‘festival de teatru scurt’

Programul Festivalului de Teatru Scurt de la Oradea

PROGRAMUL FESTIVALULUI DE TEATRU SCURT

25 septembrie – 2 octombrie 2010, Oradea


SÂMBĂTĂ, 25 septembrie

Ora 18.00 - Girodina de Jean-Claude Carrière, regia artistică Petre Panait - Teatrul de Stat Oradea, Trupa „Iosif Vulcan” (premieră)

Sala Studio (spectacol în afara selecţiei oficiale)

Ora 20.00 – Parada costumelor actorilor Teatrului de Stat Oradea

Pe traseul str. Republicii, Parcul 1 Decembrie, Pasajul Vulturul Negru

Ora 21.00 - Iubire de clovn, spectacol conceput şi regizat de Daniel Vulcu – Teatrul de Stat Oradea, Trupa „Iosif Vulcan”

Str. Republicii sau Pasajul Vulturul Negru

Ora 23.00 – Carnaval în pasaj

Pasajul Vulturul Negru- Columbus Cafe

DUMINICĂ, 26 septembrie

Ora 17.00 – Masca, atelier şi expoziţie handmade, Cloud Factory

Pasajul Vulturul Negru

Ora 17.30 – Demoni, de Lars Norén, regia artistică Ovidiu Caiţa – Teatrul de Nord Satu Mare

Teatrul de Stat Oradea (spectacol cu publicul pe scenă)

Ora 19.30 - Stand de carte Editura Humanitas

Casa de Cultură a Sindicatelor

Ora 20.00 - Deschiderea oficială FTS 2010

Casa de Cultură a Sindicatelor

Ora 20.00 – Variaţiuni enigmatice, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia artistică Claudiu Goga – Teatrul „Nottara” Bucureşti şi Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

Casa de Cultură a Sindicatelor

Ora 22.00 - Bufonul regelui, one-man-show cu: Radu Botar – Teatrul de Nord Satu Mare

Escape Club

Ora 23.30 - Petrecere de deschidere

Escape Club

LUNI, 27 septembrie

Ora 13.30 - Statui vivante, Teatrul de Stat Oradea, Trupa „Iosif Vulcan”

Str. Republicii

Ora 14.00- Concert Hakeshet Klezmer Band

Str. Republicii

Ora 17.00 - Insigna, atelier şi expoziţie handmade, Cloud Factory

Pasajul Vulturul Negru

Ora 18.00 – Codrii de David Mamet, regia artistică Alexandru Berceanu – Teatrul Clasic „Ioan Slavici”, Arad

Teatrul de Stat Oradea (spectacol cu publicul pe scenă)

Ora 19.30 - Stand de carte Editura Humanitas

Casa de Cultură a Sindicatelor

Ora 20.00 - True West de Sam Shepard, regia artistică Alexandru Mâzgăreanu – Teatrul „Nottara” Bucureşti

Casa de Cultură a Sindicatelor (spectacol cu publicul pe scenă)

Ora 22.00- A fi la timpul pe…trecut de Cornel Udrea, regia artistică: Ileana Ploscaru – Teatrul de Stat Constanţa

Queens Pub (spectacol în afara selecţiei oficiale)

Ora 22.00 – Sfârşit de concert, regia artistică: Sebastian Bărbălan – Experiment. Teatru Clandestin Oradea

Escape Club (spectacol în afara selecţiei oficiale)

MARŢI, 28 septembrie

Ora 16.30 şi 19.00 - Mady Baby de Gianina Cărbunariu, regia artistică: B. Fülöp Erzsébet -

Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely”, Timişoara

Spectacol itinerant în microbuz, cu plecare din faţa Teatrului de Stat Oradea

Ora 17.00 – Atelierul de păpuşi, atelier şi expoziţie handmade, Cloud Factory

Pasajul Vulturul Negru

Ora 19.00 – happening, Căsătorii scurte, divorţuri şi mai scurte, Teatrul de Stat Oradea, Trupa „Iosif Vulcan”

Pasajul Vulturul Negru

Ora 17.30 - lansare de carte, 2009 – un an teatral aşa cum l-am văzut, autor Mircea Morariu

Casa de Cultură a Sindicatelor

Ora 18.00 - Amalia respiră adânc, de Alina Nelega, regia artistică: Firuţa Apetrei – Teatrul „Bacovia” Bacău

Casa de Cultură a Sindicatelor (spectacol cu publicul pe scenă)

Ora 20.00 - Proorocul Ilie, de Tadeusz Slobodzianek, regia artistică: Szabo K. Istvan – Teatrul Municipal Baia Mare

Teatrul de Stat Oradea (spectacol cu publicul pe scenă)

Ora 22.00 - Cu flori în gară de Mircea Popa-Papiu, regia artistică: Bogdan Huşanu – Teatrul de Artă Bucureşti

Queens Pub (spectacol în afara selecţiei oficiale)

Ora 22.00 – Strip-tease de Slawomir Mrozek, regia artistică: Doru Fârte – producţie independentă Baia Mare

Hotel Continental Forum Oradea (spectacol în afara selecţiei oficiale)

MIERCURI, 29 septembrie

Ora 16.30 şi 19.00 - Mady Baby de Gianina Cărbunariu, regia artistică: B. Fülöp Erzsébet

Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely”, Timişoara

Spectacol itinerant în microbuz, cu plecare din faţa Teatrului de Stat Oradea

Ora 18.00 Terorism de Vladimir şi Oleg Presniakov, regia artistică: Claudiu Goga -
Teatrul de Stat Oradea, Trupa „Iosif Vulcan”

Teatrul de Stat Oradea (spectacol cu publicul pe scenă)

Ora 20.00 – Cele zece porunci ale vagabonzilor, Főldes László – Hobo (Ungaria)

Filarmonica de Stat Oradea

Ora 19.30 - stand de carte, Editura Humanitas

Casa de Cultură a Sindicatelor

Ora 20.00 - Autostrada, de Neil LaBute, un spectacol de: Adrian Iclenzan – Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

Casa de Cultură a Sindicatelor (spectacol cu publicul pe scenă)

Ora 22.00 - Gunoierul de Mimi Brănescu – Asociaţia Artemotion Oradea

Escape Club (spectacol în afara selecţiei oficiale)

JOI, 30 septembrie

Ora 14.00 - Suflet de statuie, regia Marian Râlea – Teatrul Vostru Sibiu

Str. Republicii şi Pasajul Vulturul Negru

Ora 18.00 - Tu cine eşti? de György Méhes, regia artistică: Alexandru Jitea – Teatrul de Vest Reşiţa

Teatrul de Stat Oradea (spectacol cu publicul pe scenă, în afara selecţiei oficiale)

Ora 19.00 – lansare de carte, Fundaţia Culturală Camil Petrescu şi Revista Teatrul Azi

Casa de Cultură a Sindicatelor

Ora 19.30 - stand de carte, Editura Humanitas

Casa de Cultură a Sindicatelor

Ora 20.00 – Copilul acesta, de Joël Pommerat, regia artistică Vlad Massaci – Teatrul de Stat Oradea, Trupa „Iosif Vulcan”

Casa de Cultură a Sindicatelor (spectacol cu publicul pe scenă)

Ora 20.00 – Concert Lajkó F élix

Moszkva Café

Ora 22.00 – Stand-up Comedy, Nicu Bendea din Trupa Comedica, Cluj-Napoca

Queens Pub- (în afara selecţiei oficiale)

VINERI, 1 octombrie

Ora 14.00 - Suflet de statuie, regia artistică Marian Râlea – Teatrul Vostru Sibiu

Str. Republicii şi Pasajul Vulturul Negru

Ora 18.00 – FSHN Show - Asociaţia D’Art Oradea

Pasajul Vulturul Negru

Ora 18.00- Războiul lui Klamm, de Kai Hansel, regia artistică: Török Viola – Teatrul de Stat Oradea, Trupa Szigligeti

Universitatea Partium

Ora 18.00 – stand de carte, Editura Humanitas

Casa de Cultură a Sindicatelor

Ora 18.00 - Doamne… ce măcel! de Yasmina Reza, regia artistică: Lucian Giurchescu – Teatrul de Comedie Bucureşti

Casa de Cultură a Sindicatelor

Ora 20.00 - Păunul, Teatrul de Stat Oradea, Trupa Szigligeti

Teatrul de Stat Oradea (spectacol cu publicul pe scenă)

Ora 22.00 – Stăteam întinşi pe pat de Daniil Harms, regia artistică Ovidiu Mihăiţă – Auăleu – Teatru de garaj şi curte Timişoara

Escape Club (spectacol în afara selecţiei oficiale)

SÂMBĂTĂ, 2 octombrie

Ora 11.00 – Little FSHN Show, Asociaţia D’Art Oradea

Orăşelul copiilor

Ora 18.00 – Soare pentru doi de Pierre Sauvil, regia artistică Daniel Vulcu – Teatrul de Stat Oradea, Trupa „Iosif Vulcan” (premieră)

Sala Studio (spectacol în afara selecţiei oficiale)

Ora 20.00 – Cântăreaţa cheală de Eugen Ionescu, regia artistică: Alexandru Dabija – Teatrul German de Stat Timişoara

Teatrul de Stat Oradea (spectacol cu publicul pe scenă)

Ora 21.30 – La Luna Do’v’e, spectacol de muzică şi poezie (Italia)

Queens Pub (spectacol în afara selecţiei oficiale)

Ora 23.00 – Petrecere de închidere

Queens Pub

Ediţia din acest an este una de excepţie şi datorită faptului că, pe lângă spectacole, FTS va oferi orădenilor un număr impresionant de evenimente artistice în spaţii neconvenţionale: spectacole de stradă, spectacole de pub, concerte, lansări de carte, parada costumelor de teatru, carnaval în aer liber, ateliere de creaţie handmade, statui vivante, prezentări de modă, recitaluri de muzică şi poezie.