Posts Tagged ‘Program Festivalul de Teatru Scurt Oradea 2011’

Festivalul de Teatru Scurt – Ediţia a XVII-a

Orădenii vor avea ocazia să se bucure de un regal de teatru cu prilejul celei de-a XVII-a ediţii a Festivalului de Teatru Scurt, care se va desfăşura în perioada 25 septembrie – 2 octombrie 2011.

Timp de opt zile, Oradea va deveni oraşul teatrului de cea mai bună calitate: un număr record de spectacole (30), în 7 locaţii diferite.

Festivalul de Teatru Scurt Oradea este organizat de către Teatrul Oradea, cu sprijinul Primăriei Municipiului Oradea, a Consiliului Judeţean Bihor şi a Ministerului Culturii şi Patrimoniului Naţional.

Programul Festivalului de Teatru Scurt

Duminică, 25 septembrie

- Teatrul Oradea – Trupa „Iosif Vulcan”- SCRIPCARUL PE ACOPERIŞ  de Joseph Stein şi Jerry Bock, regia artistică Korcsmáros György - Teatrul Oradea – Sala Mare – Ora 19.30- spectacol off concurs - Premieră

Luni, 26 septembrie

- Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova- UNDE-I REVOLVERUL? de Görgey Gábor, regia artistică Mircea Cornişteanu- Teatrul Oradea -Sala Mare, ora 21.00- spectacol în concurs

- Teatrul Dramatic  „Ion  D. Sîrbu”  Petroşani- CASA BERNARDEI  ALBA de Federico Garcia Lorca, regia artistică Sorin Militaru- Casa de Cultură a Sindicatelor (spectacol cu publicul pe scenă) ora 17.00- spectacol în concurs

- Teatrul de Nord Satu Mare- VICTIMĂ ŞI CĂLĂU de Paşcu Balaci, regia artistică Marius Costache– Teatrul Oradea- Sala Studio-ora 18.00- spectacol off concurs

- Pygmalion Theater Wien, Austria- DOMNIŞOARA IULIA de August Strindberg, regia artistică Philipp Kaplan- Teatrul Oradea- Sala Arcadia –ora 19.00- spectacol în concurs

- Motea Renaissance Production- IUBEŞTE-MĂ…AMERICA! de Claudia Motea şi Al.G. Croitoru, regia artistică Al. G. Croitoru- Hanul cu Noroc- ora 22.30- spectacol off concurs


Marţi, 27 septembrie

- Teatrul Odeon Bucureşti – PYRAMUS & THISBE FOR YOU de William Shakespeare, regia artistică Alexandru Dabija- Teatrul Oradea Sala Mare- ora 21.00 - spectacol off concurs

- Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timişoara- PRAH de György Spiró, regia artistică László Sándor -Teatrul Oradea- Sala Arcadia- ora 17.00 – spectacol în concurs

- Compania de Teatru Aradi Kamarasinhaz- DECALOGUL DUPĂ HESS de Alina Nelega, regia Erno Tapaszto-Teatrul Oradea Sala Studio- ora 19.00 - spectacol în concurs

- Teatrul Maghiar Oradea Trupa Szigligeti- LEONCE ŞI LENA  Georg Büchner, regia artistică Baczó Tünde- Cinematograful Libertatea- ora 21.00 - spectacol în concurs

- Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timişoara şi Auăleu Teatru de Garaj şi Curte Timişoara- ARTA PÂRŢULUI de Salvador Dali, regia artistică Kocsárdi Levente –  Hanul cu noroc – ora 22.30 spectacol off concurs


Miercuri, 28 septembrie

- Teatrul Odeon Bucureşti- NATURĂ MOARTĂ CU NEPOT OBEZ de Ion Sapdaru, regia artistică Eugen Făt- Teatrul Oradea- Sala Mare- ora 21.00 - spectacol în concurs

- Teatrul Nottara Bucureşti- METODA de Jordi Galcerán, regia artistică Theodor –Cristian Popescu –Teatrul Oradea-Sala Arcadia  – ora 19.00 - spectacol în concurs

- Teatrul Logos Bucureşti – INSULA SCLAVILOR de Pierre de Marivaux, regia artistică Oswald Gayer - Scena mobilă pe strada pietonală – ora 16.00 – spectacol off concurs

- Teatrul 2.0 Cluj-Napoca- INFANTA GHID DE ÎNTREBUINŢARE de Saviana Stănescu , regia artistică Diana Dragoş- Teatrul Oradea- Sala Studio-ora 17.00 - spectacol off concurs

- Teatrul Ariel Târgu-Mureş- OXIGEN de Ivan Vîrîpaev, regia artistică Olga Macrinici- Hanul cu Noroc-ora 22.30- spectacol off concurs


Joi, 29 septembrie

- Teatrul Oradea- Trupa „Iosif Vulcan”- BILOXI BLUES de Neil Simon, regia artistică Ovidiu Caiţa- Teatrul Oradea- Sala Mare- ora 21.00- spectacol în concurs - Premieră

- Teatrul Sică Alexandrescu Braşov- DESPRE IUBIRE LA OM de A. P. Cehov, regia artistică Alexandru Dabija- Casa de Cultură a Sindicatelor (spectacol cu publicul pe scenă)- ora 19.00spectacol în concurs

- Euro Theater Central Bonn, Germania- SCAUNELE de Eugène Ionesco, regia artistică Peter Tömöry- Teatrul Oradea- Sala Arcadia – ora 17.00- spectacol în concurs

- Auăleu Teatru de Garaj şi Curte- FERMA ANIMALELOR adaptare după George Orwell, regia artistică Ovidiu Mihăiţă- Hanul cu noroc- ora 22.30-  spectacol off concurs


Vineri, 30 septembrie

- ArCuB- Centru de Proiecte Culturale- PRELUDIUL ŞI LIEBESTOD de Terence Mc. Nally, regia artistică Iarina Demian- Teatrul Oradea- Sala Mare, ora 21.00 - spectacol în concurs

- Teatrul Municipal Turda- PAHARELE LUI CUPIDON de Alexandr Galin, regia artistică Chris Nedeea- Teatrul Oradea- Sala Arcadia-ora 17.00- spectacol în concurs

- Teatrul Naţional Târgu Mureş- ANIVERSAREA de Jeroen van den Berg, regia artistică Vlad Massaci –Casa de Cultură a Sindicatelor- ora 19.00 (spectacol cu publicul pe scenă)spectacol în concurs

- Spectacol independent Brăila- VISUL UNEI NOPŢI DE GALĂ de Cornel Cristei, regia artistică Radu Nichifor- Hanul cu noroc-ora 22.30 spectacol off concurs


Sâmbătă, 1 octombrie

- Teatrul Naţional Timişoara- SWITCH  scenariul şi regia artistică Pál Frenák - Teatrul Oradea- Sala Mare- ora 21.00spectacol în concurs

- Teatrul Municipal Baia Mare- COPILUL RECE de Marius von Mayenburg, regia artistică Cristian Ban- Casa de Cultură a Sindicatelor - ora 19.00-(spectacol cu publicul pe scenă) –  spectacol în concurs

- Teatrul de Vest Reşiţa- CASA DE PE GRANIŢĂ de Slawomir Mrozek, regia artistică Valeriu Andriuţă- Teatrul Oradea- Sala Arcadia- ora 17.00- spectacol în concurs

- Teatrul de Artă Bucureşti- UN BĂRBAT ŞI MAI MULTE FEMEI adaptare după Leonid Zorin, regia Bogdan Huşanu- Hanul cu Noroc- ora 22.30 – spectacol off concurs


Duminică, 2 octombrie

- Lari Giorgescu U.N.A.T.C- L-V: 8-16. de Rodrigo Garcia si Ioana Păun, regia artistică Ioana Păun- Teatrul Oradea-Sala Studio- ora 17.00 spectacol în concurs

- Decernarea premiilor concursului de dramaturgie – Teatrul Oradea – Sala Mare – ora 19.30

- Teatrul Nottara Bucureşti– VACANŢĂ ÎN GUADELUPA  de Pierre Sauvil şi Eric Assous, regia artistică Diana Lupescu- Teatrul Oradea- Sala Mare- ora 20.00 spectacol off concurs