poze theaterstock international arts festival bacau

THEATERSTOCK INTERNATIONAL ARTS FESTIVAL Bacau

Bacau , Bacau. Sâmbătă 1 August 2015 - Duminică 16 August 2015

Categorii: Spectacole si Filme

Bacăul devine Woodstock-ul lumii teatrale româneşti. 16 zile de eveniment, peste 300 de ore de spectacol, 94 de companii invitate, peste 1600 de artişti

 


PROGRAM


Ziua 1/ Sâmbătă, 1 august 2015


Ora 18.00 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Mare


Program “Shakespeare 365”


“Îmblânzirea scorpiei”, de William Shakespeare


Regia: Anca Sigartău


Cu: Ştefan Alexiu, Răzvan Krem Alexe, Viorel Baltag, Răzvan Bănuţ, Valentin Branişte


Bogdan Buzdugan Ciprian Cârstiuc, Adi Hostiuc, Adina Iftime, Eliza Noemi Judeu, Emil Măndănac, Cristian Neacşu, Alina Neagu, Simona Nica, Alexandra Pascu, Ingrid Robu.


Producător: Teatrul Municipal Bacovia


Ora 20.30 / Teatrul de Vară „Radu Beligan”


Secţiunea FOCUS


„Artă”, de Yasmina Reza


Regia: Cristi Juncu


Cu: Vlad Zamfirescu, Şerban Pavlu, Gheorghe Ifrim


Producător: Teatrul Bulandra, Bucureşti


Ora 23.30 / Piaţa Catedralei Ortodoxe „Înălţarea Domnului”


Secţiunea  STREET  ART  PERFORMANCE


“Le Concert du Feu”


Producător: Les Commandos Percu (Franţa)


 


Ziua 2/ Duminică, 2 august 2015


Ora 13.00 / Selgros


Secţiunea  STREET  ART  PERFORMANCE


Animaţie pe picioroange


Ora 18.00 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Mare


Secţiunea INDEPENDENT


„American Buffalo”, de David Mamet


Regia: Cristi Juncu


Cu: Gheorghe Ifrim, Vlad Zamfirescu, Marius Florea Vizante


Producător: Teatrul ACT, Bucureşti


Spectacolul nu este recomandat  persoanelor sub 16 ani!


Ora 20.00 / Centrul de Cultură „George Apostu”


Secţiunea INDEPENDENT


„Trădare”, de Harold Pinter


Regie: Sânziana Stoican


Cu: Sabrina Iaschevici, Ionuţ Vişan, Silviu Debu


Producător: UnTeatru Bucureşti


Ora 20.30 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Studio


Secţiunea INDEPENDENT


"Cui i-e frică de Virginia Woolf?", de Edward Albee


Un spectacol de Mariana Cămărăşan și Alexandra Penciuc


Cu: Florina Gleznea, Ionuţ Grama, Sînziana Nicola, Emil Măndănac


Producător: Godot Café-Teatru, Bucureşti


 


Ora 20.30 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”/ Hala de Teatru


Secţiunea FOCUS


„Coada”, de Israel Horovitz


Regia: Iarina Demian


Cu: Nicodim Ungureanu / Cristian Creţu, Tudor Chirilă, Mariana Dănescu / Irina Ungureanu, Ion Grosu, Radu Gheorghe


Producător: Teatrul Bulandra, Bucureşti


Ora 21.00 / Pub S4


Secţiunea INDEPENDENT


„Cinci ore cu Mario”, după Miguel Delibes


Regia: Mariana Cămărăşan


Cu: Florina Gleznea


Producător: UnTeatru Bucureşti


Ora  21.00 / Berăria cu noroc


Secţiunea INDEPENDENT


„Iubirea e un lucru foarte mare”, după Ion Băieşu


Regia: Marius Gîlea


Cu: Adina Stoica, Daniel Haralambie, Bianca Popescu / Sabrina Iaşchevici / Sânziana Tarţa /Ioana Marcoiu.


Producător: Teatrul Roşu


Ora 22.00 / Teatrul de Vară „Radu Beligan”


Secţiunea POVESTEA  NOASTRĂ


"Visul unei nopţi de vară", după William Shakespeare


Regia: Marcel Ţop


Cu: Dan Cojocaru, Ionuţ  Alexandru, Remus Archip, Andu Axente, Nicodim Ungureanu, Cristina Oprean, Iulian Enache, Florentin Roman, Andrei Cantaragiu, Ana Maria Ştefan, Georgiana Baran, Luiza Martinescu, Dana Dumitrescu, Cosmin Mihale, Adrian Dumitrescu, Alexandru Bibere


Producător: Teatrul de Stat Constanţa


Ora 22.30/ Scena Hotel Decebal


Secţiunea  RythmiCity


Raquel Tavarez (Portugalia) / Concert fado


Penitenciarul Bacău


Secţiunea INDEPENDENT


"Cum m-am lăsat de gândit", după cartea lui Hannes Stein


Regia: Bogdan Muntean


Cu: Anca Sigartau, 1Q Sapro


Producător: CIAS


Ora 23.30 / Piaţa Catedralei Ortodoxe „Înălţarea Domnului”


Secţiunea  STREET  ART  PERFORMANCE


"Les Girafes (Opérette Animalière)"


Producător: Compagnie Off (FRANŢA)


 


Ziua 3/ Luni, 3 august 2015


Ora  11.00 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”/ Centrul de Conferinţe


Secţiunea CONFERINŢELE BACOVIA


Ora 17.00 / Parcul “Cancicov”


Secţiunea  STREET  ART  PERFORMANCE


“Parada Narmia”


“Phalanx Bamboo”


Producător: Compania Grotest Maru (Berlin/Germania)


Ora 18.00 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Mare


Secţiunea INDEPENDENT


„Zic Zac” / Teatru - dans


Un spectacol de Andrea Gavriliu


Cu: Andrea Gavriliu, Ştefan Lupu, Gabriel Costin


O producţie UNATC


Ora 20.00 / Centrul de Cultură „George Apostu”


Secţiunea INDEPENDENT


„Fidelitate”, de Chazz Palminteri


Regia: Dragoş Campan


Cu: Adelaida Zamfira, Gheorghe Ifrim, Florin Busuioc


O producţie Teatrul ACT şi Fundaţia Carta.


Ora 20.30 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Studio


Secţiunea INDEPENDENT


„Blackbird”, de David Harrower


Regia: Andrei şi Andreea Grosu


Cu: Constantin Cojocaru, Florina Gleznea


Producător: UnTeatru Bucureşti


Ora 20.30 / Teatrul de Vară „Radu Beligan”


Secţiunea POVESTEA  NOASTRĂ


„O zi din viaţa la nişte oameni”, de Mihai Gălăţan


Regia: Aurel Palade


Cu:  Cristi Naum, Irina Naum, Gabriela Ciolacu, Nelu Serghei,  Mihai Gălăţan, Nicoleta Lungu


Producător: Centrul Cultural  “Jean Bart” Tulcea/ Teatrul “Jean Bart”


Spectacolul este interzis minorilor sub 15 ani. Spectacolul se joacă cu publicul pe scenă.


Ora 22.00 / Piaţa Catedralei Ortodoxe „Înălţarea Domnului”


Secţiunea  RythmiCity


„Povestea soldatului”, de Igor Stravinsky / Concert-spectacol


Trio Mozaic:


Oana Spânu-Vişenescu – vioară


Emil Vişenescu – clarinet


Diana Spânu - Dănilă – pian


Cu actorii: Anca Sigartău, Mihai Bisericanu, Sandu Mihai Gruia


Spectacolul nu este recomandat copiilor sub 7 ani.


Ora 21.00 / Berăria cu noroc


Secţiunea INDEPENDENT


„În parc”, de Radu Iacoban


Regia: Radu Iacoban


Cu: Istvan Teglas, Ana Ularu/ Rodica Lazăr


Producător: Godot Café-Teatru, Bucureşti


Ora 21.00 / Pub S4


Secţiunea INDEPENDENT


"XXL Fat Pig", de Neil LaBute


Regia: Cristi Juncu


Cu: Tudor Aaron Istodor, Roxana Marian, Irina Velcescu, Vlad Zamfirescu.


O coproducţie Asociaţia Culturală „Catharsis”, Teatrul ACT şi Teatrul „George Ciprian" Buzău


Ora 22.30/ Scena Hotel Decebal


Secţiunea  RythmiCity


Barbarossa Samba Group / Concert


Ora 21.30 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”/ Hala de Teatru


Secţiunea FOCUS


„Pescăruşul”, de Anton Pavlovici Cehov


Un spectacol-laborator condus de Antoaneta Cojocaru


Cu: Mihaela Teleoacă, Adrian Ciobanu, Antoaneta Cojocaru, Ştefan Lupu, Richard Bovnoczki, Gabriel Răuţă, Ela Ionescu, Isabela Neamţu, Lari Giorgescu, Vlad Oancea, Adrian – George Popescu


Producător: Teatrul Bulandra, Bucureşti


Ora 23.30 / Piaţa Tricolorului


Secţiunea  STREET  ART  PERFORMANCE


„Nuit de lumière”/"Noapte de lumină"


Producător : Compagnie "Cie KaRNaVIrES " (FRANŢA)


 


Penitenciarul Bacău


Secţiunea INDEPENDENT


„London Escort”, de Vali Bolat


Regia: Valentin Branişte


Cu: Valentin Branişte


Producător: Teatrul de Kartier


 


Ziua 4/ Marţi, 4 august 2015


Ora  11.00 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”/ Centrul de Conferinţe


Secţiunea CONFERINŢELE BACOVIA


Ora 18.00 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Mare


Secţiunea TEATRE ÎN MIŞCARE/THEATERS IN MOTION


„Fragile XXL”/ Teatru - circ


Regia:  Ted Keijser


Producători:


PANTAKIN CIRCO TEATRO (Italia)


Compania AD HOC (Franţa)


Ora 20.30 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Studio


Secţiunea INDEPENDENT


„LSD Theatre Show”, de Christopher Durang


Regia: Horia Suru


Cu: Isabela Neamţu, Matei Chioariu


Producător: Doctor’s Studio (Bucureşti)


Ora 20.30 / Teatrul de Vară „Radu Beligan”


Secţiunea POVESTEA  NOASTRĂ


„Stele rătăcitoare”, adaptare de Andrei Munteanu, după Șalom Alehem


Regia: Andrei Munteanu


Cu: Maia Morgenstern,  Anca Sigartău, Richard Bovnoczki 


Producător: Teatrului Evreiesc de Stat Bucureşti


Ora 20.00 / Centrul de Cultură „George Apostu”


Secţiunea INDEPENDENT


„Scrisoare către Casandra”, de Pedro Eiras


Regia: Andrei şi Andreea Grosu


Cu: Cristina Casian, Liviu Pintileasa


Producător: UnTeatru Bucureşti


Ora 21.00 / Pub S4


Secţiunea INDEPENDENT


„Un cuplu ciudat”, de Neil Simon


Regia: Doina Antohi


Cu: Andreea Grămoşteanu, Mirela Zeţa, Ioana Barbu, Iulia Brezeanu, Doina Antohi, Andreea Samson, Andrei Mateiu, Cătălin Babliuc


O producţie Drama for the Masses


Ora 21.00 / Berăria cu noroc


Secţiunea INDEPENDENT


"Carpathian Garden"


Un spectacol de Radu Iacoban


Cu: Tudor Aaron Istodor, Radu Iacoban


Producător: Godot Café-Teatru, Bucureşti


Ora 22.00 / Parcul “Cancicov”


Secţiunea  STREET  ART  PERFORMANCE


“A fuego lento”/ Teatru – Dans/Tango


Producător: Compagnie Bilbobasso (Franţa)


Ora 22.30/ Scena Hotel Decebal


Secţiunea  RythmiCity


1Q Sapro / Concert


Ora 23.30 / Piaţa Tricolorului


Secţiunea  STREET  ART  PERFORMANCE


„Tumulte”/"Tumult"


Producător : Compagnie "Cie KaRNaVIrES " (FRANŢA)


Ora 22.30 / Piaţa Catedralei Catolice


Secţiunea  STREET  ART  PERFORMANCE


“By the wall”


Producător: Divadlo Teatr (Cehia)


 


Ora 21.30 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”/ Hala de Teatru


Secţiunea FOCUS


„Conversaţie după înmormântare”, de Yasmina Reza


Regia: Alexandru Darie


Cu: Cornel Scripcaru, Ioana Macaria, Marius Chivu, Dan Aştilean, Camelia Maxim, Daniela Nane


Producător: Teatrul Bulandra, Bucureşti


Penitenciarul Bacău


Secţiunea INDEPENDENT


„O familie fericită”, de Vali Bolat


Regia: Valentin Branişte


Cu: Alina Neagu, Valentin Branişte


Producător: Teatrul de Kartier


 


Ziua 5/ Miercuri, 5 august 2015


Ora  16.00 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”/ Centrul de Conferinţe


Secţiunea CONFERINŢELE BACOVIA / FOCUS HAUSVATER


Ora 18.00 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Mare


Secţiunea FOCUS HAUSVATER


,,Frau Hess şi grădinile ei”, de Milton Frederick Marcus


Regia: Alexander Hausvater


Cu: Maia Morgenstern / Arabela Neazi, Constantin Cojocaru / Neculai Predica, Marius Călugărița, Veaceslav Grosu, Anka Levana, Cristina Cîrcei, Natalie Ester, Darius Daradici, Viorel Manole


Un spectacol al Teatrului Evreiesc de Stat Bucureşti


Ora 21.30 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”/ Hala de Teatru


Secţiunea INDEPENDENT


„Interpretul”, de Tristan Bernard


Traducerea: Radu Beligan


Regia: Radu Gheorghe


Cu: Mihai Bisericanu, Anca Sigartău, Georgeta Ciocîrlan, Radu Gheorghe


Producător:  Radu Gheorghe


Ora 20.00 / Centrul de Cultură „George Apostu”


Secţiunea INDEPENDENT


”Dragoste și căpşuni”, după David Hare/Comedie


Regia: Marius Gîlea


Cu: Ana Odagiu, Alex Zob


Producător: Godot Café-Teatru, Bucureşti


Ora 20.30 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Studio


Secţiunea INDEPENDENT


“Conu’ Leonida faţă cu reacţiunea”, de I.L. Caragiale


Regia Bogdana Darie


Cu: Cristian Creţu, Andrei Ciopec, Cozmin Dinu


O producţie a Teatrului Arte dell’Anima, Bucureşti


Ora 20.30 / Teatrul de Vară „Radu Beligan”


Secţiunea INDEPENDENT


„Încurcătură la nivel înalt”, de Ray Cooney


Regia: Şerban Puiu


Cu: Aurelian Temişan, Monica Davidescu, Alexandra Velniciuc, Vasile Calofir, Gabi Costin, Adrian Gheorghe, Daniel Nuţă, Oana Dragne, Valeria Stoian


Producător: Teatrul Elisabeta, Bucureşti


Ora 20.30 / Sala Ateneu


Secţiunea  RythmiCity


“Curtea miracolelor”


În concert:


Anda Louise Bogza (soprană)


Diana Spânu – Dănilă (pian)


Gabriel Lucian – Dănilă


Recită: Anca Sigartău


Ora 21.00 / Pub S4


Secţiunea INDEPENDENT


"Happy  end", de Zsolt Poszgai


Regia: Alexandru Bogdan


Cu: Tudor Aaron Istodor, Raluca Aprodu


Producător: Godot Café-Teatru, Bucureşti


Ora 21.00 / Berăria cu noroc


Secţiunea INDEPENDENT


"BOX FM"


Un spectacol de Radu Iacoban


Cu: Cătălin Babliuc, Ana Ularu, Conrad Mericoffer, Andrei Runcanu, Sorin Dobrin.


Producător: Godot Café-Teatru, Bucureşti


 


Ora 22.30/ Scena Hotel Decebal


Secţiunea  RythmiCity


Barcelona  Gypsy Klezmer Orchestra (Spania) / Concert


Ora 23.30 / Parcul “Cancicov”


Secţiunea  STREET  ART  PERFORMANCE


“Polar”/ Teatru – Dans/Tango


Producător: Compagnie Bilbobasso (Franţa)


Ora 23.30 / Piaţa Tricolorului


Secţiunea  STREET  ART  PERFORMANCE


“Arlecchino, Arianna e il Minotauro”


Compania PANTAKIN (Italia)


 


Ziua 6/ Joi, 6 august 2015


Ora  11.00 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”/ Centrul de Conferinţe


Secţiunea CONFERINŢELE BACOVIA


Ora 15.00 / Prefectura Bacău


Secţiunea  STREET  ART  PERFORMANCE


„Timebank” (day version)


Producător: Compania Grotest Maru (Berlin/Germania)


Ora 18.00 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Mare


Secţiunea FOCUS HAUSVATER


„Balcanicele”, după Jules Tasca


Regia şi dramaturgia: Alexander Hausvater


Cu: Andreea Tănase, Carmen Ionescu, Constantin Florescu, Liviu Cheloiu,


Elisabeta Rîmboi, Ioana Repciuc, Cătălin Mareş, Liviu Pintileasa


Producător: Teatrul ”Tony Bulandra”,  Târgovişte


 


Ora 20.00 / Centrul de Cultură „George Apostu”


Secţiunea INDEPENDENT


“Visul”, după W. Shakespeare


Regizor şi profesor coordonator: Marius Gîlea


Cu: Alexandra Fasolă, Alexandra Sălceanu, Alexandru Zob, Silvian Vâlcu


 


Ora 20.30 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Studio


Secţiunea INDEPENDENT


„De ce tocmai tu?”, de Natalie Ester /Comedie romantică


Regie: Natalie Ester


Cu: Ioana Zârnescu, Cătălin Stelian, Dan Mecu


Producător: Natalie Ester


 


Ora 20.30 / Teatrul de Vară „Radu Beligan”


Secţiunea INDEPENDENT


„Boeing, Boeing”, de Marc Camoletti / Comedie/ 3h cu  pauză


Regia: Şerban Puiu


Cu: Aurelian Temişan/Bogdan Stanoevici,  Marius  Gîlea, Monica Davidescu, Tania Popa/ Anca Dinicu, Alexandra Velniciuc, Anca Sigartau


Producător: Teatrul Elisabeta, Bucureşti 


 


Ora 21.00 / Pub S4


Secţiunea INDEPENDENT


„Femei singure”, după texte de Dario Fo şi Franca Rame


Regia: Gheorghe Balint


Cu: Eliza Noemi Judeu


Producător: Compania „Buzunarul cu teatru”


Ora 21.00 / Berăria cu noroc


Secţiunea INDEPENDENT


„Jurnalul lui Adam şi al Evei", de Mark Twain


Regia: Eugen Gyemant


Cu: Dana Rogoz și Dan Rădulescu


Producător: Godot Café-Teatru, Bucureşti


Durata: 1h 30


Ora 22.30/ Scena Hotel Decebal


Secţiunea  RythmiCity


Bucharest Klezmer Band / Concert


Ora 23.30 / Parcul “Cancicov”


Secţiunea  STREET  ART  PERFORMANCE


“Le bal des anges”/ Teatru – Dans


Producător: Compagnie Bilbobasso (Franţa)


Ora 23.30 / Piaţa Tricolorului


Secţiunea  STREET  ART  PERFORMANCE


„Timebank” (night version)


Producător: Compania Grotest Maru (Berlin/Germania)


 


Ora 21.30 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”/ Hala de Teatru


Secţiunea FOCUS


„Arlechino moare?”, de Nikolai Evreinov Adaptare: Oana Turbatu


Un spectacol-laborator condus de Antoaneta Cojocaru


Distribuţie: Adrian Ciobanu, Antoaneta Cojocaru, Ela Ionescu / Raluca Botez, Vlad Oancea / Marius Chivu. Cu participarea sopranei Raluca Oprea.


O producţie a Teatrului Bulandra, Bucureşti


 


Ziua 7/ Vineri, 7 august 2015


Ora  11.00 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”/ Centrul de Conferinţe


Secţiunea CONFERINŢELE BACOVIA


Ora 15.00 / Prefectura Bacău


Secţiunea  STREET  ART  PERFORMANCE


„Timebank” (day version)


Producător: Compania Grotest Maru (Berlin/Germania)


Ora 18.00 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Mare


Secţiunea BACOVIA COMEDY


"Vârciorova. Carantină", după  Matei Millo și Vasile Alecsandri


Adaptare: Cătălin Ştefănescu şi Doru Mareş 


Cu: Firuţa Apetrei, Eliza Noemi Judeu, Simona Nica, Florina Găzdaru, Alina Simionescu, Daniela Vrînceanu, Corina Goranda, Adelaida Perjoiu, Bogdan Buzdugan, Matei Bogdan, Ștefan Alexiu, Dumitru Rusu, Ștefan Ionescu


 


Regia: Alexandru Dabija


Muzica și versurile: Ada Milea


Durata: 1 h 15 min.


O producţie a Teatrului Municipal „Bacovia”, Bacău


 


Ora 20.00 / Centrul de Cultură „George Apostu”


Secţiunea INDEPENDENT


„Poezia visului”, după poezii de Emil Botta


Un spectacol de Miriam Răducanu


Cu: Lari Giorgescu


Producător: UnTeatru Bucureşti


Durata: 55 min.


Ora 20.30 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Studio


Secţiunea INDEPENDENT


„Helea, dragostea mea”, de Leonid Zorin


Regia: Mihaela Boboc Manea


Cu: Arabela Neazi şi Neculai Predica


Producător: Arabela Neazi


Durata: 1 h. 15 min.


Ora 21.00 / Pub S4


Secţiunea INDEPENDENT


„cont(r)ACTe”, de Mike Bartlett


Regia şi traducerea: Cristi Juncu


Cu: Theodora Stanciu / Diana Cavallioti


O productie Teatrul ACT


Spectacolul nu este recomandat persoanelor sub 16 ani!


 


Ora 21.00 / Berăria cu noroc


Secţiunea INDEPENDENT


„London Escort”, de Vali Bolat


Regia: Valentin Branişte


Cu: Valentin Branişte


Producător: Teatrul de Kartier


 


Ora 22.30/ Scena Hotel Decebal


Secţiunea  RythmiCity


Ovidiu Lipan Ţăndărică & Fanfara 10 prăjini


 


Ora 23.30 / Piaţa Tricolorului


Secţiunea  STREET  ART  PERFORMANCE


 „Timebank” (night version)


Producător: Compania Grotest Maru (Berlin/Germania)


 


 


Ora 21.30 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”/ Hala de Teatru


Secţiunea INDEPENDENT


"Cum m-am lăsat de gândit", după cartea lui Hannes Stein


Regia: Bogdan Muntean


Cu: Anca Sigartau, 1Q Sapro


Producător: CIAS


 


Ziua 8/ Sâmbătă, 8 august 2015


Ora 18.00 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Mare


Secţiunea INDEPENDENT/ THEATERS IN MOTION (TEATRE ÎN MIŞCARE)


 „War in times of love”, Jeton Neziraj


Regia: Blerta Neziraj


Cu: Aurita Agushi, Shengyl Ismaili, Shkelzen Veseli, Albulena Kryeziu, Molikë Maxhuni


Coregrafie: Adrienne Hart


O producţie Qendra Multimedia (Priştina, Kosovo)


Ora 19.30 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”/ Hala de Teatru


Secţiunea INDEPENDENT


„Mizantropul”, de Molière


Regia şi scenografia: Alexandru Mâzgăreanu


Cu: Dan Rădulescu, Anca Dumitra, Alexandru Călin, Sorina Ştefănescu, Şerban Gomoi, Vlad Udrescu, Sorin Dobrin, Aida Avieriţei, Alexandru Suciu.


O producţie Asociaţia Opera Prima


Ora 20.30 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Studio


Secţiunea INDEPENDENT


“Novecento”, după Alessandro Baricco


Regia: Maria Dinu


Cu: Marius Chivu


Producător: Centrul Cultural „Nicolae Bălcescu”, Bucureşti


Durata: 1h 30 min.


Ora 20.30 / Teatrul de Vară „Radu Beligan”


Secţiunea INDEPENDENT


„La ţigănci”, după Mircea Eliade


Regia şi adaptarea: Andrei şi Andreea Grosu


Cu: Richard Bovnoczki, Liviu Pintileasa, Mihaela Trofimov, Corina Moise, Florina Gleznea, Cristina Casian, Bogdan Cotleţ


 


Producător: UnTeatru Bucureşti.


Spectacolul se joacă cu publicul pe scenă.


Ora 23.30 / Pub S4


Secţiunea INDEPENDENT


„Operele complet  prescurtate ale lui William Shakespeare”


Regia: Eugen Gyemant


Cu: Dan Rădulescu, Andrei Seuşan, Daniel Haralambie/Ionuţ Grama


Producător: Teatrul de pe Lipscani, Bucureşti


Durata: 1h 20 min.


 


Ora 21.00 / Berăria cu noroc


Secţiunea INDEPENDENT


„Marlyn Manson Supestar”


Scenariul şi regia: Sorin Misirianţu


Cu: Dudu Isabel


Producător: Teatrul de Club „Diesel” (Cluj – Napoca)


Ora 22.30/ Scena Hotel Decebal


Secţiunea  RythmiCity


Travka


 


Ziua 9/ Duminică, 9 august 2015


Ora 11.00 / Café du Théâtre Bacau


Secţiunea TEATRU RADIOFONIC


Povestea unui spectacol: „Argentina”, de Ilinca Stihi


Regia: Ilinca Stihi


Invitaţi: Marius Manole, Ileana Stana Ionescu, Mădălina Anea, Alex Vasilache, Zoltan Octavian Butuc, Ioana Sihota, Orodel Olaru, Daniela Ioniţă, Fabian Sanchez, Lucas Molina


Producţie a Teatrului Naţional Radiofonic


Ora 13.30 / Catedrala Romano - Catolică „Sfinţii Petru şi Paul”


Secţiunea INDEPENDENT


„Sunt băiat cuminte”, de Laurenţiu Budău


Un spectacol de Ovidiu Lazăr


Cu: Bogdan Matei, Nina Ionescu, Mihaela Murafa, Dumitru Rusu, Adina Iftime, Ciprian Cârstiuc


Producător: Teatrul din Clopotniţă, Bacău


 


Ora 17.00 / Parcul “Cancicov”


Secţiunea  STREET  ART  PERFORMANCE


“Gangster Show”


“Life is swing”


Producător: Long Vehicle Circus (Cehia)


 


Ora 18.00 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Mare


Secţiunea INDEPENDENT


„Contraste”/ Teatru - dans


Cu: Dana Cavaleru și Richard Bovnoczki


Producător: Compania Passe-Partout Dan Puric


Ora 20.00 / Centrul de Cultură „George Apostu”


Secţiunea INDEPENDENT


„Şase din 49”, de Spiró Győrgy / Comedie


Traducere şi adaptare: Zeno Fodor


Regia: Alexandru Maftei


Cu: Dana Voicu, Liviu Cheloiu


Producător: Teatrul de Artă, Bucureşti


Durata: 1h 20 min.


Ora 20.30 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Studio


Secţiunea INDEPENDENT/ THEATERS IN MOTION (TEATRE ÎN MIŞCARE)


“150 reasons not to defent homeland”, de Elena Gremina


Producător:  Teatr. Doc (Rusia)


Spectacolul se joacă în limba rusă. Cu subtitrare în limba română.


Ora 20.30 / Teatrul de Vară „Radu Beligan”


Secţiunea POVESTEA  NOASTRĂ


„Tarelkin”, după “Procesul” şi „Moartea lui Tarelkin”, de Alexandr Suhovo-Kobîlin /Comedie


Regia: Gelu Colceag


Cu: George Ivaşcu / Marius Gîlea, Doru Ana, Dan Aştilean, Radu Gabriel, Alexandru Pavel, Gabi Costin, Ana Covalciuc / Simona Grumezea, Alexandra Badea / Andreea Enache, Vlad Logigan, Mihai Munteniţă, Lucian Iftimie / Alexandru Vlad, Alexandru Sinca, Viorel Păunescu, Sergiu Fleşner, Radu Solcanu, Sergiu Costache, Bogdan Şerban, Gheorghe Iordache, Alex Grădinaru, Chrys Gherasim, Cristea Teicu.


 O producţie a Teatrului Metropolis, Bucureşti


Ora 23.30 / Piaţa Tricolorului


Secţiunea  STREET  ART  PERFORMANCE


“KO. MIX.X1”


 


Producător: Amanitas Fire Theater (Cehia)


Ora 24.30 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”/ Hala de Teatru


Secţiunea INDEPENDENT


"Bullets over Lipscani", inspirat de Woody Allen / Comedie


Regia: Eugen Gyemant


Cu: Dan Rădulescu, Smaranda Caragea, Cătălin Babliuc


Durata: 1h


Producător: Godot Café -Teatru, Bucureşti


 


Ziua 10/ Luni, 10 august 2015


Ora 11.00 / Café du Théâtre Bacau


Secţiunea TEATRU RADIOFONIC


Povestea unui spectacol: „Metamorfoza”


Scenariu original de Ion Andrei Puican, inspirat după nuvela omonimă de Franz Kafka


Regia artistică: Ion Andrei Puican


Invitaţi: Alexandru Potocean, Andreea Grămoşteanu, Costel Caşcaval, Mirela Zeţa, Cătălin Babliuc, Vasile Calofir, Vlad Oancea, George Alexandru, Anca Ghenoside, Rob


Pewtress, George Moise, Răzvan Zeţa, Iustina Tărăboanţă.


Producţie a Teatrului Naţional Radiofonic


Ora 17.00 - 18.00 / Piaţa Tricolorului - Piaţa Catedralei Ortodoxe „Înălţarea Domnului”


Secţiunea  STREET  ART  PERFORMANCE


Group  Parade:


Amanitas Fire Theater (Cehia)


V.O.S.A. Theatre (Cehia)


Long Vehicle Circus (Cehia)


Defactor (Cehia)


Ora 18.00 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Mare


Secţiunea INDEPENDENT


„Un bărbat şi mai multe femei”, după Leonid Zorin


Regia: Magda Catone, Claudiu Bleonţ


Cu: Magda Catone, Claudiu Bleonţ


Producător: Teatrul de pe Lipscani


Ora 20.00 / Centrul de Cultură „George Apostu”


Secţiunea INDEPENDENT


“Soţ de vânzare”, după Mihail Zadornov / Comedie


Regia: Marius Gîlea.


Cu: Maria Radu, Ana Odagiu / Alexandra Sălceanu, Marius Gîlea.


Producător: Teatrul  Roşu


 


Ora 20.30 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Studio


Secţiunea INDEPENDENT/ THEATERS IN MOTION (TEATRE ÎN MIŞCARE)


„Bolotnaya Square Case”, Polina Borodina / 18+


Regia:  Elena Gremina


Cu: Konstantin Kozhevnikov, Anastasia Patlay, Varvara Faer, Marina Boyko


Producător: Teatr. Doc (Rusia)


Duration 1 h 30 min


Spectacolul se joacă în limba rusă. Cu subtitrare în limba română.


 


Ora 20.30 / Teatrul de Vară „Radu Beligan”


Secţiunea  RythmiCity


Concha Jareno


“El Baul de los Flamenco” / Spectacol flamenco


 


Ora 21.00 / Pub S4


Secţiunea INDEPENDENT


"Masculin/Feminin", de Lia Bugnar


Regia: Lia Bugnar


Cu: Marius Manole, Ilinca Manolache, Andrei Aradits / Anghel Damian, Theodora Stanciu, Laura Creţ


O producţie Asociaţia INSPIRA


Durata: 1h 30


 


Ora 23.30 / Piaţa Tricolorului


Secţiunea  STREET  ART  PERFORMANCE


“Alice”


Producător: Amanitas Fire Theater (Cehia)


 


Ora 24.30 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”/ Hala de Teatru


Secţiunea INDEPENDENT


„Crimă la Howard Johnson”, după Ron Clark şi Sam Bobrick / Comedie


Regia: Marius Gîlea


Cu: Ana Odagiu, Silvian Vâlcu, Marius Gîlea


Producător: Teatrul Roşu


 


Ziua 11/ Marţi, 11 august 2015


Ora  11.00 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”/ Centrul de Conferinţe


Secţiunile CONFERINŢELE BACOVIA


Conferinţa şcolilor de teatru din România


 


Ora 11.00 / Café du Théâtre Bacau


Secţiunea TEATRU RADIOFONIC


Povestea unui spectacol: "Suzana”, de Ilinca Stihi


Regia artistică: Ilinca Stihi


Invitaţi: Andi Vasluianu, Mădălina Ghiţescu, Tania Popa, Ioana Sihota, Orodel Olaru, Mihnea Mardare, Andrei Popov, Maria Chivu, Axel Moustache şi Roxana Lepedat


O producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune.


Ora 15.00  - 17.00 / Parcul “Cancicov”


Secţiunea  STREET  ART  PERFORMANCE


 


Workshop


Amanitas Fire Theater (Cehia)


V.O.S.A. Theatre (Cehia)


Ora 18.00 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Mare


Secţiunea INDEPENDENT


„7 dintr-o lovitură”, de Lia Bugnar


Regia: Lia Bugnar


Cu: Ilinca Manolache, Anghel Damian, Cătălin Babliuc, Lia Bugnar, Andrei Runcanu, Nicoleta Lefter, Marius Manole, Maria Obretin


 


Producător: Godot Café-Teatru, Bucureşti


Durata: 1h 30


Ora 20.00 / Centrul de Cultură „George Apostu”


Secţiunea INDEPENDENT


„9 din 10”


Dramaturgia: Ana Cucu Popescu


Regia: Leta Popescu


Cu:  Oana Hodade, Oana Mardare, Doru Mihai Taloş


O producție a Asociaţiei Reciproca în colaborare cu Reactor de creaţie şi experiment, Cluj - Napoca


Durata: 70 minute


Ora 20.30 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Studio


Secţiunea INDEPENDENT/ THEATERS IN MOTION (TEATRE ÎN MIŞCARE)


“History of Dissent in Rusia”


Producător:  Teatr. Doc (Rusia)


Spectacolul se joacă în limba rusă. Cu subtitrare în limba română.


Ora 20.30 / Teatrul de Vară „Radu Beligan”


Secţiunea POVESTEA  NOASTRĂ


„Ţarul Ivan îşi schimbă meseria”, după „Ivan Vasilievici”, de Mihail Bulgakov /Comedie


Regia: Gelu Colceag


Cu: Mircea Rusu/ Doru Ana, Radu Gabriel / Vlad Corbeanu, Marius Gîlea, Maria Dănescu, Diana Cavalotti / Ioana Ancea, Vlad Logigan, Gabriel Costin. Sergiu Flesner / Silviu Debu, Ana Maria Bercu / Ana Covalciuc, Eduard Cârlan, Gigi Iordache, Mihai Perşa, Alexandru Grădinaru, Marius Drăguş, Emilian Marnea, Laurenţiu Drăgan, Lucian Ionescu, Ionuţ Iftimiciuc, Vlad Barzanu/Victor Tapeanu, Alexandru Călin, Cristiana Ioniţă, Bianca Popescu, Andreea Sovan Petrilă, Mihaela Velicu / Irina Ştefan, Silviu Debu / Gabi Costin.


 


 


 


 


 


 


O producţie a Teatrului Metropolis, Bucureşti


Ora 24.30 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”/ Hala de Teatru


Secţiunea INDEPENDENT


"Cupluri", după David Lindsay-Abaire / Comedie


Regia: Vlad Zamfirescu


Cu: Diana Cavaliotti, Andreea Vasile, Tudor Aaron Istodor, Mihai Conrad Mericoffer/ Dan Rădulescu, Irina Velcescu/ Cristina Florea 


Producător: Godot Café-Teatru, Bucureşti


Durata: 1h 10


Ora 21.00 / Pub S4


Secţiunea INDEPENDENT


„Suprafeţe alunecoase”


Scenariul şi regia: Octavian Strunilă


Cu: Octavian Strunilă, Ana Odagiu, Alexandra Apetrei şi Toma Dănilă


Producător: Asociatia Art Manifest


Ora 22.30 / Catedrala Romano - Catolică „Sfinţii Petru şi Paul”


Secţiunea  STREET  ART  PERFORMANCE


“Décalages”


Defactor (Cehia)


Ora 23.30 / Piaţa Tricolorului


Secţiunea  STREET  ART  PERFORMANCE


„High Dreaming”


V.O.S.A. Theatre (Cehia)


 


Ziua 12/ Miercuri, 12 august 2015


Ora  11.00 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”/ Centrul de Conferinţe


Secţiunile CONFERINŢELE BACOVIA


„Terapia prin artă”


Ora 18.00 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Mare


Secţiunea  INDEPENDENT  / RYTHMICITY


„Maidan” / Performance de teatru-dans, dupa povestirea "Jocul", de


Mircea Cărtărescu


 


Concept muzical: Calin Grigoriu


Muzică live: Călin Grigoriu, Tudor Morar


 


Lights Design: Cristi Niculescu


 


Cu: Teodora Budescu, Ana Turcu, Florin Crăciun, Marian Olteanu, Vlad


Troncea, Vlad Benescu, Alexandru Apostol


Un spectacol de Lorette Enache


 


Ora 19.30 / Piaţa Catedralei Ortodoxe „Înălţarea Domnului”


Secţiunea  Secţiunea  RythmiCity


“Concert pentru Suflet”


Proiect Salonul de Piane, Bacău


 


 


Ora 20.00 / Centrul de Cultură „George Apostu”


Secţiunea INDEPENDENT


„Provizoriu”


Idee & concept: Raul Coldea şi Petro Ionescu


Cu: Cătălin Filip, Diana Nedescu și Doru Taloș


O producţie Reactor de creaţie şi experiment, Cluj – Napoca


Ora 20.30 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Studio


Secţiunea INDEPENDENT


”Noi 4”, de Lia Bugnar


Regia: Dorina Chiriac


Muzica: Ada Milea


Cu: Lia Bugnar, Maria Obretin, Ilinca Manolache, Marius Manole


O producţie Godot Café-Teatru, Bucureşti


Durata: 1h 30


Ora 20.30 / Teatrul de Vară „Radu Beligan”


Secţiunea POVESTEA  NOASTRĂ


“O furtună”, după William Shakespeare


Regia: Silviu Purcărete


Scenografia: Dragos Buhagiar


Cu: Ilie Gheorghe, Sorin Leoveanu, Valentin Mihali, Romaniţa Ionescu, Constantin Cicort, Nicolae Poghirc, Adrian Andone, Angel Rababoc, Cătălin Băicuș, George Albert Costea, Cătălin Vieru, Iulia Lazăr, Monica Ardeleanu, Iulia Colan, Petra Zurba.


Un spectacol al Teatrului Naţional “Marin Sorescu” Craiova


Ora 21.00 / Pub S4


Secţiunea INDEPENDENT


“Advertego”


Text: Botos Bálint şi trupa


Regizor: Botos Bálint


Dramaturgi: Bertóti Johanna şi Csuszner Ferencz


Coregrafie: Sinkó Ferenc


Cu: Csepei Zsolt, Imecs-Magdó Levente, Molnár Bence, Sebők Maya, Simó Emese, Udvari Tímea, Vetési Nándor


O producţie Varoterem Projekt, Cluj - Napoca


Durata spectacolului: 1 h 40 min.


Spectacol subtitrat în limba română și în limba engleză.


 


Ora 21.00 / Berăria cu noroc


Secţiunea INDEPENDENT


“Ce poţi să faci în 10 minute” / Trilogia Americană


Traducerea, adaptarea, colajul şi regia artistică: Doina Antohi


Cu: Ana Bianca Popescu, Oana Puşcatu, Alina Petrică, Silvana Negruţiu, Cezar Grumăzescu, Idris Clate, Alex Călin, Lucian Ionescu.


O producţie DramaForTheMasses


Durata: 1h 30 min.


 


Ora 22.30/ Scena Hotel Decebal


Secţiunea  RythmiCity


Carminho (Portugalia) / Concert fado


 


Ora 23.30 / Parcul “Cancicov”


Secţiunea  STREET  ART  PERFORMANCE


“Frame games”


Producător: Antagon Theater AKTion (Germania)


Ora 23.30 / Piaţa Catedralei Ortodoxe „Înălţarea Domnului”


Secţiunea  STREET  ART  PERFORMANCE


“Les tambours de feu”


Deabru Belzak (Spania)


 


Ziua 13/ Joi, 13 august 2015


Ora  11.00 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”/ Centrul de Conferinţe


Secţiunea CONFERINŢELE BACOVIA


 


Ora 18.00 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Mare


Secţiunea  INDEPENDENT  / RYTHMICITY


“Rencontres”


Scenariu, regie şi interpretare: Dragoş Huluba, Violeta Huluba


 Producător: Compania Passe-Partout Dan Puric


 


Ora 20.30 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Studio


Secţiunea INDEPENDENT


"Aici nu se simte" & "Oase pentru Otto", de Lia Bugnar


Regia: Lia Bugnar


-       "Aici nu se simte" / Durata: 50 min.


Cu: Lia Bugnar, Marius Manole


-       "Oase pentru Otto" / 60 min.


Cu: Medeea Marinescu, Lia Bugnar, cățelul-actor Iago (”Oase pentru Otto”)


Producător: Godot Café -Teatru, Bucureşti


 


Ora 20.30 / Teatrul de Vară „Radu Beligan”


Secţiunea POVESTEA  NOASTRĂ


”Mein Kampf”, de George Tabori


Dramaturgia: Cătălin Ştefănescu


Regia: Alexandru Dabija


Muzica: Ada Milea, Anca Hanu


Cu: Ionuţ Caras, Cristian Grosu, Radu Lărgeanu, Cătălin Herlo, Silvius Iorga, Sorin Leoveanu, Matei Rotaru, Angelica Nicoară, Romina Merei / Diana Buluga, Patricia Brad, Anca Hanu, Ramona Dumitrean, Cristian Rigman, Alexandra Tarce


Teatrul Național Cluj – Napoca


Ora 21.00 / Pub S4


Secţiunea INDEPENDENT


”Kean”, după J.P. Sartre & W. Shakespeare


Regie: Mihai Nitu


Cu: Mihai Niţu, Iulia Verdeş, Vladimir Albu


 


Coordonator proiect: Adrian Titieni


Producător: Teatrul Mignon, Bucureşti


Ora  21.00 / Berăria cu noroc


Secţiunea INDEPENDENT


”Intuiția masculină” / Trilogia Americană


Colajul şi regia: Doina Antohi


Cu: Oana Puşcatu, Ana Bianca Popescu, Alina Petrică, Silvana Negruţiu, Alex Călin, Idris Clate, Cezar Grumăzescu, Lucian Ionescu.


La pian: Vlad Pasencu (muzica spectacolului este interpretată live)


Producător: Godot Café -Teatru, Bucureşti


Durata: 1h 20


Ora 22. 30 / Catedrala Romano - Catolică „Sfinţii Petru şi Paul”


Secţiunea  STREET  ART  PERFORMANCE


«Little Nemo»


 


Producător: Il Posto Vertical Dance (Italia)


 


Ora 23.30 / Piaţa Catedralei Ortodoxe „Înălţarea Domnului”


Secţiunea  STREET  ART  PERFORMANCE


“Les tambours de feu”


Deabru Belzak (Spania)


 


Ziua 14/ Vineri, 14 august 2015


Ora  11.00 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”/ Centrul de Conferinţe


Secţiunea CONFERINŢELE BACOVIA


Ora 18.00 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Mare


Secţiunea POVESTEA  NOASTRĂ


„Ziua în care nu se cumpără nimic”, de Kim Atle Hansen / Comedie / 16+


Regia: Horia Suru


Coproducţie: Spectacol este creat de ProDrama în parteneriat cu Programul 9G al Teatrului Naţional “I.L.Caragiale” Bucureşti, realizat cu sprijinul ArCuB


Durată: 1 h 10 min.


Ora 20.00 / Centrul de Cultură „George Apostu”


Secţiunea INDEPENDENT


„Statuia Libertății v 2.0”, adaptare după „Phantom Pains”, de Vasily Sigarev


Regia: Alexandru Arion


Cu: Alexandru Arion, Răzvan Bănuţ, Ingrid Robu


O producţie Reactor de creaţie şi experiment, Cluj – Napoca


Ora 20.30 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”/ Hala de Teatru


Secţiunea POVESTEA  NOASTRĂ


„Maria de Buenos Aires”, de Astor Piazzolla / Horacio Ferrer


Regia: Ada Lupu


Direcţia muzicală: Alin Stoianovici & Nuevo Tango Quintet


Coregrafia: Răzvan Mazilu


Cu: Sânziana Tarţa, Victor Bucur, Claudia Ieremia, Ion Rizea, Cristina König, Iuliana Crăescu, Corina Dohanici, Adriana Sâncrăian, Matei Chioariu, Raul Bastean, Raul Lăzărescu şi Adrian Cozan, Cristina Daju, Silviu Guşat.


O producţie a Teatrului Naţional „Mihai Eminescu”, Timişoara


Durata: 1h 40


Ora 21.00 / Pub S4


Secţiunea INDEPENDENT


„Două liniuţe”, de Lia Bugnar


Cu: Medeea Marinescu, Marius Manole, Cătălin Babliuc, Ilinca Manolache, Istvan Teglas, Anghel Damian, Irina Antonie


Regia: Lia Bugnar


Producător: Godot Café -Teatru, Bucureşti


Durata: 1h 30


Ora  21.00 / Berăria cu noroc


Secţiunea INDEPENDENT


„Orice pentru tine” / Trilogia Americană


Regia, colajul şi traducerea: Doina Antohi


Cu: Alexandru Conovaru – invitat special –, Lucian Ionescu, Oana Puşcatu, Ana Bianca Popescu, Cezar Grumăzescu, Idris Clate


O producţie Drama for the Masses.


Ora 22.30/ Scena Hotel Decebal


Secţiunea  RythmiCity / POVESTEA  NOASTRĂ


“Leonce şi Lena” / Comedie muzicală / 16+


Scenariul de Mihai Măniuţiu şi Ada Milea, după Georg Büchner


Regia: Mihai Măniuţiu


Coregrafia: Vava Ştefănescu


Muzica: Ada Milea


Cu: Richard Balint, Eugen Neag, Alina Leonte, Emil Sauciuc, Daniel Vulcu, Andreea Gabor, Angela Tanko, Mihaela Gherdan, Simona Codreanu, Răzvan Vicoveanu, Pavel Sîrghi, Alin Stanciu, Radu Tudor, George Dometi


Orchestra: Andrian Locovei (acordeon), Florian Chelu (chitară bass), Alexandru Szuz (tobe), Richard Balint (chitară)


Producător: Teatrul “Regina Maria”, Oradea


Ora 22.30 / Catedrala Romano - Catolică „Sfinţii Petru şi Paul”


Secţiunea  STREET  ART  PERFORMANCE


«Little Nemo»


 


Producător: Il Posto Vertical Dance (Italia)


Ora 23.30 / Piaţa Tricolorului


Secţiunea  STREET  ART  PERFORMANCE


« Time out »


 


Producător: Antagon Theater AKTion (Germania)


 


Ora 23.30 / Piaţa Catedralei Ortodoxe „Înălţarea Domnului”


Secţiunea  STREET  ART  PERFORMANCE


“Les tambours de feu”


Deabru Belzak (Spania)


 


Ziua 15/ Sâmbătă, 15 august 2015


Ora 18.00 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Mare


Secţiunea TEATRE ÎN MIŞCARE/THEATERS IN MOTION


„13” / Teatru - dans


Regia: Farkas Tamás – Tapasztó Ernő


Coregraf: Farkas Tamás


Cu: Móricz Bence, Gál Nóra


Producător: Aradi Kamaraszínház (Arad, România), Ansamblul Tabán (Békéscsaba, Ungaria,  Formaáia Juhász (Subotiţa, Serbia)


Ora  19.00 / Teatrul de Vară „Radu Beligan”


Secţiunea POVESTEA  NOASTRĂ


«FURTUNA», după William Shakespeare


Regia: Alexander Morfov


Cu: Ion Caramitru, Crina Semciuc, Mihai Călin, Istvan Teglas, Alexandru Călin             , Gavril Pătru, Ioan Andrei Ionescu, Andrei Finţi, Vitalie Bichir, Marcelo – S. Cobzariu, Mihai Calotă, Eduard Cârlan,  Mădălin Mandin, Idris Clate, Ionuţ Toader, Axel Moustache, Eduard Adam, Alexandra Poiană.


Un spectacol al Teatrului Naţional “I.L.Caragiale” Bucureşti


Ora 20.30 / Sala Ateneu


Secţiunea  RythmiCity / Secţiunea POVESTEA  NOASTRĂ


„ActOrchestra” / Spectacol de muzică şi pantomimă / Comedie


de Creaţie colectivă


Regia: Horia Suru


Cu: Petre Ancuţa, Florin Călbăjos, Emilian Mârnea                    


Producţie realizată sub auspiciile Centrului de Creaţie şi Cercetare “Ion Sava”, în cadrul programului Teatrului Naţional Bucureşti, pentru Noua Generație de creatori (9G).


Durata: 1 h


Ora 22.30 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”/ Hala de Teatru


Secţiunea INDEPENDENT


“Laugh Story” / Teatru – concert / Comedie musicală


Cu: Anca Sigartău, Ionuţ Burlan.


Producţie: Teatrul Arca, Clubul LaScena


Regie: Theo Herghelegiu


Muzica live: Călin Grigoriu (reorchestrare, compoziție, chitară şi mandolină), Tiberiu Chirnăuş (pian), Cezar Cazanoi (sax, flaut) şi Paul Luculescu (percuţie).


Ora 23.30 / Piaţa Catedralei Ortodoxe „Înălţarea Domnului”


Secţiunea  STREET  ART  PERFORMANCE


“Corazon de angels”


Producător: Theater Tol (Belgia)


 


Ziua 16/ Duminică, 16 august 2015


Ora 19.30 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Mare


Secţiunea POVESTEA  NOASTRĂ


„Electra”, după Euripide şi Eschil


Regia: Bocsárdi László


Muzica: Csaba Boros


Dramaturgia: Zsolt Benedek


Costumele: Zsuzsanna Kiss


Decorul: Bartha József


Cu: Isa Berger, Harald Weisz, Konstantin Keidel, Ida Jarcsek-Gaza, Radu Vulpe


Producător: Teatrul German de Stat, Timişoara


Spectacolul se joacă în limba germană, cu subtitrare în limba română.


Ora 20.30 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Studio


Secţiunea INDEPENDENT


„Chroniques des jours entiers, des nuits entières”, de Xavier Durringer


Regia: Mihaela Triboi şi Silvia Ciobanu


Distribuţia:  Florin Galan, Constantin Viscreanu, Raluca Bontea, Georgiana Asaftei, Mihaela Triboi


Teatrul ATELIER, Bucureşti


Spectacolul se joacă în limba franceză, cu subtitrare în limba română


Ora 20.30 / Teatrul de Vară „Radu Beligan”


Secţiunea POVESTEA  NOASTRĂ


„Proştii sub clar de lună”, de Teodor Mazilu


Regia, scenografia, spaţiul sonor: Ovidiu Lazăr


Cu: Livia Iorga, Roxana Mârza, Doru Aftanasiu, Horia Veriveş, Brânduşa Aciobăniţei


Oana Sandu, Radu Homiceanu


Producător: Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi


Durata: 2h 10 min. (fără pauză)


Ora 22.30/ Scena Hotel Decebal


Secţiunea  RythmiCity


Mankush – “Electroswing to Cabaret Folkloric”


În concert: Manuela Cara şi Anca Sigartău


Ora 23.30 / Piaţa Tricolorului


Secţiunea  STREET  ART  PERFORMANCE


„Faust III”


Producător: Antagon Theater AKTion (Germania)


Ora 23.30 / Piaţa Catedralei Ortodoxe „Înălţarea Domnului”


Secţiunea  STREET  ART  PERFORMANCE


 


“Pedaleando hacia  el  cielo”


Producător: Theater Tol (Belgia)


Ora 24.30 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”/ Hala de Teatru


Secţiunea INDEPENDENT


”O piesă deșănțată”, de Lia Bugnar / Comedie


Regia: Dorina Chiriac


Cu: Marius Manole, Ilinca Manolache, Radu Iacoban, Lia Bugnar, Andrei Alexandru Huţuleac


Producător: Godot Café-Teatru, Bucureşti


Durata: 1h 30 min.


Producător: Godot Café-Teatru, Bucureşti


 


Programul poate suferi modificări.


Informaţii suplimentare se pot obţine sunând la numerele de telefon: 0234 52 28 28, 0753 090 588, 0753 090 589, 0753 090 590, 0753 090 585

Comenteaza pe Facebook
Icon_eye Nr.vizualizari: 1595
aleonte yasmine

Adaugat in urma cu 1541 zile, 27 Iul. 2015

Adaugat de cucubaubau13

Star_bg_grey Star_bg_grey Star_bg_grey Star_bg_grey Star-half_bg_grey
Evenimente Create: 3451

Alte Evenimente din Bacau
concert horia brenciu

Concert Horia Brenciu

Bacau, Bacau. Vineri 1 Noiembrie 2019
 smiley_omul la bacau turneu national

@Smiley_Omul la Bacau - Turneu National

Bacau, Bacau. Marţi 10 Decembrie 2019
stefan banica turneu national

Stefan Banica - Turneu National

Bacau, Bacau. Miercuri 6 Noiembrie 2019
concert extraordinar holograf

Concert Extraordinar Holograf

Bacau, Bacau. Vineri 15 Noiembrie 2019
  • Ai ceva de zis?

    .