poze saptamana interna ionala a muzicii noi simn 2019
poze saptamana interna ionala a muzicii noi simn 2019 poze saptamana interna ionala a muzicii noi simn 2019 poze saptamana interna ionala a muzicii noi simn 2019

Săptămâna Internațională a Muzicii Noi / SIMN 2019

Bucuresti , Bucuresti. Duminică 19 Mai 2019 19:00 - Duminică 26 Mai 2019

Categorii: Conferinte si Seminarii , Festivaluri , Muzica si Concerte

Festival international de muzica contemporana

Festivalul „Săptămâna Internațională a Muzicii Noi” – Bucureşti, 2019

19-26 mai 2019

Duminică, 19 mai

• Ateneul Român, ora 19.00
NIRVANA (1)
Orchestra Concerto și Corul Ricercare ale UNMB
Dirijor: Bogdan Vodă
Dirijorul corului: Florian Costea
Solişti: Evelina Andrieș (harpă); Iustinian Zetea (bas-bariton); Horia Maxim (pian)
În program lucrări de: George Balint, Nicolae Brânduș, Valentin Gheorghiu
Concert realizat în parteneriat cu Filarmonica ”George Enescu” și Universitatea Națională de Muzică din București

Luni, 20 mai

• Aula UCMR (Calea Victoriei 141), ora 17.00
ULISE (1)
LUMINOUS | Ansamblul SonoMania
Director artistic: Diana Rotaru
Dirijor: Simona Strungaru
În program lucrări de: Daniela Terranova, Federico Gardella, Jonathan Harvey, Josephine Stephenson, Benedetto Boccuzzi, Sungji Hong
În cadrul Sezonului România-Franța 2019

• Sala ”George Enescu” a UNMB, ora 19.00
GULLIVER (1)
DOUBLE RECITALS:
Tineri interpreți și compozitori români
Ansamblul de clarinete CLARINO
Dirijor şi solist: Emil Vișenescu
Invitat: ansamblul de percuție GAME (coordonator: Alexandru Matei)
În program lucrări de: Vladimir Scolnic, Menahem Zur, Adina Dumitrescu, Diana Rotaru, Sebastian Androne, Cristina Uruc
***
Bits of Romanian Beats | PERCUSSIONEscu
Irina Rădulescu & Răzvan Florescu (percuție)
În program lucrări de: Lucian Zbarcea, Diana Gheorghiu, Bogdan Pintilie, DanDe Popescu, Daniel Šimek, Bogdan Vodă, Andrei Petrache

Marți, 21 mai

• Aula UCMR (Calea Victoriei 141), ora 17.00
ULISE (2)
Diving within the Sound
Ion Bogdan Ștefănescu (flaut), Mihai Măniceanu (pian)
În program lucrări de: Xingzimin Pan, Edward Gregson, Doina Rotaru, Ian Clarke, Dan Dediu, Mihai Măniceanu

• Sala ”George Enescu” a UNMB, ora 19.00
GULLIVER (2)
Ansamblul ARCHAEUS
Mircea Pădurariu, dirijor
Invitat: Mihai Bucă (psalt)
În program lucrări de: Adrian Pop, Roman Vlad, Liviu Dănceanu, Dana Cristina Probst, Nicolae Teodoreanu, George Balint

Miercuri, 22 mai

• Aula UCMR (Calea Victoriei 141), ora 17
GULLIVER (3)
Recital de lied
Claudia Codreanu (mezzosoprană), Diana Vodă Dembinski (pian)
În program lucrări de: Elena Apostol, Dumitru Capoianu, Diana Dembinski Vodă, Dan Buciu, Nicolae Coman, Mihaela Vosganian

• Radio România, Studioul ”Mihail Jora”, ora 19
MATRIX (1)
Orchestra de Cameră Radio
Cor de smartphone-uri
Dirijor: Marijn Simons, dirijor
Dirijorului corului de smartphone-uri: Martin Malatray
Solist: Marius Ungureanu (violă)
În program lucrări de: Marijn Simons, Vlad Maistorovici, Doina Rotaru, Bernard Cavanna
Concert realizat împreună cu Projets GRAME – CNCM Lyon

Joi, 23 mai

• Sala ”George Enescu” a UNMB, ora 17.00
NIRVANA (2)
2x2
Verona Maier, Lena Vieru Conta (piane)
Alexandru Matei, Sorin Rotaru (percuție)
În program lucrări de: Irina Odăgescu-Țuțuianu, George Crumb

• Ateneul Român, ora 19.00
ULISE (3)
Orchestra Filarmonicii ”George Enescu”
Dirijor: Camil Marinescu
Solist: Ion Bogdan Ștefănescu (flaut)
În program lucrări de: Dan Dediu, Mihaela Vosganian, Tiberiu Olah

Vineri, 24 mai

• Radio România, Studioul ”Mihail Jora”, ora 19
GULLIVER (4)
Orchestra Naționala Radio
Corul Academic Radio
Dirijor: Gheorghe Costin
Dirijorul corului: Ciprian Țuțu
Solişti: Barrie Webb (trombon); Mircea Marian (violoncel); Andreea Iftimescu (mezzosoprană)
În program lucrări de: Maia Ciobanu, Călin Ioachimescu, Christian Alexandru Petrescu, Adrian Iorgulescu

• Studioul de Operă și Multimedia al UNMB, ora 21.30
MATRIX (2)
PROTOSONIC / Performance Multimedia
Interpretează: duo Synthcordia
Fernando Mihalache (bayan), Cătălin Crețu (electronics, live video processing)
Invitat: Mitoş Micleușanu (cercetare sonoră, videoart)
În program lucrări de: Fernando Mihalache, Cătălin Crețu, Mitoş Micleușanu, Ștefan Niculescu (remix)

Sâmbătă, 25 mai

• Sala ”Auditorium” a UNMB, orele 10-14
Simpozion Internațional de Muzicologie în cadrul Sezonului România-Franța 2019
”Gândirea muzicală de avangardă în Franța și România. Perspective și interacțiuni.”
Coordonator: Valentina Sandu-Dediu
Moderator: Olguța Lupu
Vorbitori: Etienne Kippelen (Université d'Aix-Marseille, Conservatoires de Paris et d'Aix-en-Provence); Valentina Sandu-Dediu (UNMB; New Europe College - Institute for Advanced Study); Lucie Kayas (Conservatoire de Paris – CNSMDP); François-Xavier Féron (CNRS, Ircam, Sorbonne Université); Ana Diaconu (UNMB); Nicolas Donin (CNRS, Ircam, Sorbonne Université); Oana Andreica (Academia Națională de Muzică „Gh.Dima”, Cluj-Napoca)
Simpozionul se va desfășura în limbile engleză și franceză.

• Studioul de Operă și Multimedia al UNMB, ora 14.00-14.50
Proiecție de film: ”Aurèle Stroe” de Bernard Cavanna și Laurence Pietrzak (2002)

• Aula UCMR (Calea Victoriei 141), ora 17.00
NIRVANA (3)
VORTEX SONIQUE | Ansamblul ATEM (Timișoara)
Director artistic: Gabriel Mălăncioiu
În program lucrări de: Toshio Hosokawa, Sofia Gubaidulina, Jonathan Harvey, Karel Volnianski, Benjamin Attahir, George Crumb

• Sala ”George Enescu” a UNMB, ora 19.00
NIRVANA (4)
TRIO CONTRASTE (Timișoara)
Ion Bogdan Ștefănescu (flaut), Sorin Petrescu (pian), Doru Roman (percuție)
Invitați: Bianca Manoleanu (soprană), Barrie Webb (trombon)
În program lucrări de: Octavian Nemescu, Horst Lohse, Eva Wiener, Eugen Wendel, Bogdan Vodă, Corneliu Dan Georgescu

• Teatrul Apollo 111 (din Palatul Universul, Str Brezoianu 23-25), ora 21.00
MATRIX (3)
Irinel Anghel & Friends: DollCore Doll-Hall in Doll Moll.
Declanșator de animare și dezanimare a corpurilor, vocilor, obiectelor și instrumentelor.
Genul: doll-hall, Stilul: dollcore, Tonalitatea: doll moll.

Duminică, 26 mai

• Sala ”George Enescu” a UNMB, ora 11.00
GULLIVER (5)
Cântece de vară și cortine fotografice | Ansamblul devotioModerna
Conducerea muzicală: Carmen Cârneci
Invitat: Marius Lăcraru, vioară
În program lucrări de: Peter Ruzicka, Violeta Dinescu, Dan Bălan, Mihai Murariu, Carmen Cârneci
Proiecții cu fotografii realizate de studenți si absolvenți ai departamentului Fotografie și Imagine Dinamică, Universitatea Națională de Arte București. Selecție de Roxana Trestioreanu

• Sala ”Auditorium” a UNMB, ora 12
ULISE (4)
Ansamblul WAHNSINN
Marius Ungureanu (violă), Barrie Webb (trombon), Erik Sandberg (corn)
În program lucrări de: Mika Pelo, Gabriel Mălăncioiu, Violeta Dinescu, Edgars Cirulis, Livia Teodorescu-Ciocănea, Anders Forslund, Gráinne Mulvey

• Aula UCMR (Calea Victoriei 141), ora 17.00
GULLIVER (6)
Cvartetul de coarde GAUDEAMUS (Brașov)
În program lucrări de: Liviu Marinescu, Cornel Țăranu, Ulpiu Vlad, Corneliu Dan Georgescu, Sorin Lerescu

• Sala ”George Enescu” a UNMB, ora 19.00
ULISE (5)
Focus – Tineri compozitori francezi
Ansamblul PROFIL
Director artistic: Dan Dediu
Dirijor: Tiberiu Soare
Ion Bogdan Ștefănescu (flaut)
În program lucrări de: Laurent Durupt, Raphaele Biston, Benjamin Attahir, Camille Pepin
În cadrul Sezonului România-Franța 2019

***

CONCERTE ÎN ȚARĂ
Filarmonica ”Oltenia” din Craiova
22 mai 2019, ora 19.00
CONCERT DE MUZICĂ ROMÂNEASCĂ
Corul Academic al Filarmonicii ”Oltenia” din Craiova
Dirijor: Eugen Petre Sandu
În program lucrări de: Dragoș Alexandrescu, Sorin Vulcu, Irina Odăgescu, Gheorghe Oprea, Eugen Petre Sandu, Simeon Niculescu, Grigore Cudalbu, Dan Buciu, Eugen Petre Sandu, Alexandru Pașcanu, Marcel Costea

***

Ediția din 2019 a festivalului ”Săptămâna Internațională a Muzicii Noi” (19-26 mai) va pune accentul pe muzica franceză contemporană și pe promovarea tinerilor interpreți și compozitori români. Organizatorilor tradiționali precum Ministerul Culturii și Identității Naționale, Uniunea Compozitorilor și Muzicologilor din România, Societatea Română de Radio și Universitatea Națională de Muzică din București li se vor alătura Institutul Francez și Ministerul Afacerilor Externe, prin Sezonul România-Franța 2019.

În acest sens, compozitori francezi de vârf vor fi invitați și lucrările lor vor fi prezentate în cadrul concertelor din ”Săptămâna Internațională a Muzicii Noi 2019”. De asemenea, cercetători francezi și români vor avea prilejul să dialogheze în cadrul simpozionului de muzicologie cu tema ”Gândirea muzicală de avangardă în Franța și România. Perspective și interacțiuni”, sub coordonarea prof. univ. dr. Valentina Sandu-Dediu.

Totodată, o lucrare simfonică inovatoare a compozitorului francez Bernard Cavanna, notoriu discipol al lui Aurel Stroe, va aduce în prim-plan un cor de smartphone-uri și o tehnologie de vârf dezvoltată la centrul Grame din Lyon, ce va fi prezentată pe scena sălii Radio, în compania Orchestrei de Cameră Radio și studenților Universității Naționale de Muzică din București. De asemenea, un film documentar despre Aurel Stroe, realizat în Franța în 2002, va fi proiectat în cadrul festivalului.

Pe de altă parte, eutopia sonoră este un alt concept central al acestui proiect. El se referă la o zonă sonoră ideală, bine aleasă și bine plasată în mentalul nostru, dincolo de epiderma obișnuinței. Eutopia se manifestă prin patru tematici: 1. Ulise (dincolo de cultură); 2. Matrix (dincolo de natură); 3. Gulliver (dincolo de istorie); 4. Nirvana (dincolo de sine). Fiecare dintre aceste patru tematici se diversifică în programe și proiecte, cuprinzând concerte simfonice, camerale, solistice și experimentale.

Concerte simfonice și vocal-simfonice vor fi susținute de Orchestra Națională Radio, Orchestra de Cameră Radio, Corul Academic Radio, orchestra Filarmonicii ”George Enescu”, orchestra ”Concerto” și corul Ricercare ale Universității Naționale de Muzică din București.

Alte manifestări concertante vor reuni ansambluri din București, din țară și din străinătate, precum Profil, Archaeus, Contraste, Clarino, Game, Atem, SonoMania, devotioModerna, Wahnsinn, PERCUSSIONescu, 2x2, cvartetul de coarde Gaudeamus.

Dirijori precum Marijn Simons, Martin Malatray, Gheorghe Costin, Camil Marinescu, Tiberiu Soare, Bogdan Vodă, Mircea Pădurariu, Carmen Maria Cârneci, Simona Strungaru, Emil Vișenescu, Ciprian Țuțu, Florian Costea și soliști precum Barrie Webb, Marius Ungureanu, Ion Bogdan Ștefănescu,
Mihai Măniceanu, Mircea Marian, Andreea Iftimescu, Iustinian Zetea, Horia Maxim, Evelina Andrieș, Claudia Codreanu, Diana Dembinski Vodă, performeri ca Irinel Anghel, Cătălin Crețu și Fernando Mihalache, – vor prezenta un program atractiv, divers și incitant.

Dan Dediu - Director artistic SIMN 2019

Mai multe detalii: https://www.facebook.com/International-Week-of-New-Music-Bucharest-2019-326166788255422

Comenteaza pe Facebook
Icon_eye Nr.vizualizari: 432
diana rotaru

Adaugat in urma cu 10 zile, 15 Mai. 2019

Adaugat de Diana12649

Star-half_bg_grey Star-half_bg_grey Star-half_bg_grey Star-half_bg_grey Star-half_bg_grey
Evenimente Create: 10

Alte Evenimente din Bucuresti
balul bucure tiului interbelic edi ia a vii a

BALUL BUCUREȘTIULUI INTERBELIC – Ediția a VII-a

Bucuresti, Bucuresti. 7 Iun 2019 - 7 Iun 2019
comedia barbatul perfect defect

Comedia „Bărbatul perfect defect”

Bucuresti, Bucuresti. Sâmbătă 1 Iunie 2019
comedia barbatul care a in eles femeile

Comedia „Bărbatul care a înțeles femeile”

Bucuresti, Bucuresti. Duminică 2 Iunie 2019
comedia trioul conjugal

Comedia „Trioul conjugal”

Bucuresti, Bucuresti. Joi 6 Iunie 2019
  • Ai ceva de zis?

    .