poze bucharest international experimental film festival bieff 2014

Bucharest International Experimental Film Festival – BIEFF 2014

Bucuresti , Bucuresti. Miercuri 10 Decembrie 2014 - Duminică 14 Decembrie 2014
CinemaPRO / Cinema Elvira Popescu

Categorii: Spectacole si Filme

Competiție Internațională, programe tematice si evenimente conexe

PROGRAM BIEFF 2014

Miercuri, 10 Decembrie 2014, CinemaPRO

19:00 - Gala de deschidere
A PIGEON SAT ON A BRANCH REFLECTING ON EXISTENCE (r. ROY ANDERSSON, Suedia / Germania / Norvegia / Franța, 2014, 100')
---

Joi, 11 Decembrie 2014, Cinema Elvira Popescu

20:00 - Family Ties: Love Bonds or Prison Bars? Competiție Internațională I
CAROUSEL (r. JORGE QUINTELA, Portugalia, 2013, 7')
THAT HAS BEEN BOTHERING ME THE WHOLE TIME (r. ARASH T. RIAHI, Austria, 2013, 10')
AFTER (r. PAULINE JULIER, Elveția, 2012, 8')
THIS IS NOW (r. ANDERS JEDENFORS, Suedia, 2012, 10')
THE TREE (r. MIHAI SOFRONEA, România, 2013, 13')
ALL WE NEED IS SLAVES (r. LUIS NIETO, Rusia, 2014, 3')
THE WHITE ROSES (r. DIOGO COSTA AMARANTE, Portugalia / SUA, 2013, 20')
THIS TIME, LAST YEAR (r. ANA MARIA SAVIN, România, 2014, 14')
---

Vineri, 12 Decembrie 2014, CinemaPRO

18:00 - Alternative History: Lying to Tell the Truth, Competiție Internațională II
FOREVER (r. DANIEL MCINTYRE, Canada, 2014, 9')
THE BURIED ALIVE VIDEOS (r. ROEE ROSEN, Israel, 2013, 36')
REDEMPTION (r. MIGUEL GOMES, Portugalia / Franța / Germania / Italia, 2013, 27')
THE SHADOW'S SHARE (r. OLIVIER SMOLDERS, Belgia / Franța, 2013, 28')
20:30 - Recycled Cinema: Films Made of Films, Competiție Internațională III
EL ADIOS LARGOS (r. ANDREW LAMPERT, SUA / Mexic, 2013, 11')
THE SHADOW OF YOUR SMILE (r. ALEXEI DMITRIEV, Rusia, 2014, 3')
ME, NOBODY AND I (r. JOERG HURSCHLER, Elveția / Spania, 2012, 8')
THE DARK, KRYSTLE (r. MICHAEL ROBINSON, SUA, 2013, 10')
QUESTIONS TO MY FATHER (r. KONRAD MÜHE, Germania, 2011, 11')
G/R/E/A/S/E (r. ANTONI PINENT, Elveția / Spania / Germania, 2013, 20')
DRY STANDPIPE (r. WOJCIECH BAKOWSKI, Polonia, 2013, 12')
COMING ATTRACTIONS (r. PETER TSCHERKASSKY, Austria, 2010, 25')
23:00 - Golden Shorts: Best Films in Major Festivals
AS LONG AS SHOTGUNS REMAIN (r. CAROLINE POGGI & JONATHAN VINEL, Franța, 2014, 30')
NOAH (r. WALTER WOODMAN & PATRICK CEDERBERG, Canada, 2013, 17')
TAPROBANA (r. GABRIEL ABRANTES, Portugalia / Sri Lanka / Danemarca, 2014, 24')
ABANDONED GOODS (r. PIA BORG & EDWARD LAWRENSON, Marea Britanie, 2014, 36')

Vineri, 12 Decembrie 2014, Cinema Elvira Popescu

18:00 - IDFA Amsterdam: Diary Films
DIRTY PICTURES (HOTEL DIARIES 7) (r. JOHN SMITH, Marea Britanie, 2007, 15')
LIMITS 1ST PERSON (r. LEÓN SIMINIANI, Spania, 2009, 8')
DIARY OF SOMEONE WAITING (r. JUDITH ZDESAR, Austria, 2007, 23')
JULY TRIP (r. WAËL NOUREDDINE, Franța, 2007, 35')
20:30 - Quinzaine Cannes: Jodorowsky Focus
THE VOICE THIEF (r. ADAN JODOROWSKY, Chile / Franța / SUA, 2014, 26')
THE DANCE OF REALITY (r. ALEJANDRO JODOROWSKY, Franța / Chile, 2013, 130')
---

Sâmbătă, 13 Decembrie 2014, CinemaPRO

15:30 - In Search of a Soul: Spiritual Journeys, Competiție Internațională IV
VIA DOLOROSA (r. MENNO OTTEN, Olanda, 2013, 15')
HOWTO (r. ELISABETH CARAVELLA, Franța, 2014, 25')
HKDPGH (r. ALEXANDRU PETRU BĂDELIȚĂ, România, 2014, 6')
BEAUTY (r. RINO STEFANO TAGLIAFIERRO, Italia, 2014, 10')
THE GREEN SERPENT: OF VODKA, MEN AND DISTILLED DREAMS (r. BENNY JABERG, Elveția / Rusia, 2013, 21')
WHO STRUGGLED WITH THE ANGEL REMAINS PHOSPHORESCENT (r. RICCARDO GIACCONI, Italia, 2013, 19')
18:00 - Dance Cinema from the Netherlands
HORIZON (r. KATHARINA CONRADI & SERGIO GRIDELLI, Olanda, 2013, 9')
THE GINGER CONNECTION (r. THOMAS BOS, Olanda, 2013, 13')
I AM THE ONLY (r. BARBARA MAKKINGA, Olanda, 2013, 9')
INTRINSIC MORAL EVIL (r. HARM WEISTRA, Olanda, 2013, 11')
FLIGHT OF LIFE (r. ELBE STEVENS, Olanda, 2013, 9')
SLOW (r. KAREL VAN LAERE, Olanda, 2013, 7')
BETWEEN ENTRANCE AND EXIT (r. BORIS PAVAL CONEN, Olanda, 2013, 30')
20:30 - Urban Ghosts: Between Foreboding and Nostalgia, Competiție Internațională V
BIRDS (r. ULU BRAUN, Germania, 2014, 15')
EMERGENCY CALLS (r. HANNES VARTIAINEN & PEKKA VEIKKOLAINEN, Finlanda, 2013, 15')
DÉMONTABLE (r. DOUWE DIJKSTRA, Olanda, 2014, 12')
TEHRAN-GELES (r. ARASH NASSIRI, Franța / SUA / Iran, 2014, 18')
NEW YEAR'S EVE 2014 (r. ARTUR BORUZS, România, 2014, 4')
METUBE (r. DANIEL MOSHEL, Austria, 2013, 4')
STORM IS COMING (r. DANIEL DJAMO, România, 2014, 28')

Sâmbătă, 13 Decembrie 2014, Cinema Elvira Popescu

17:30 - Berlinale Forum Expanded: Politics Versus Meta-Cinema
INFERNO (r. YAEL BARTANA, Olanda / SUA, 2013, 22')
BEHIND THE SUN (r. MONIRA AL QADIRI, Kuweit, 2014, 10')
MONDIAL 2010 (r. ROY DIB, Liban / Palestina, 2013, 19')
RAINBOW'S GRAVITY (r. MAREIKE BERNIEN & KERSTIN SCHROEDINGER, Germania / Marea Britanie, 2014, 32')
20:00 - Rotterdam Film Festival: Transcending Reality
GIANT (r. SALLA TYKKÄ, Finlanda / România, 2014, 14')
HACKED CIRCUIT (r. DEBORAH STRATMAN, SUA, 2013, 15')
TWO POINTS OF FAILURE (r. MICHAEL MOSHE DAHAN, SUA, 2013, 13')
MODEL VILLAGE (r. HAYOUN KWON, Franța, 2013, 10')
WALK WITH ME (r. PETER MUHUMUZA TUKEI & JOHAN OETTINGER, Danemarca / Uganda, 2013, 12')
GRANDMA'S DREAM (r. LAURE PROUVOST, Marea Britanie, 2013, 9')
---

Duminică, 14 Decembrie 2014, CinemaPRO

16:00 - Romanian Cinematic Experiments
DAUGHTER OF THE EARTH (r. VLAD FENEȘAN, România, 2014, 4')
SILENT PLACES (r. SIMONA DEACONESCU, România, 2013, 12')
DEATH BY DIAMONDS & PEARLS (r. CARIOCA STUDIO (DRAGOȘ TRĂISTARU, ANDREI STOLERU, DRAGOȘ COMAN), România, 2014, 8')
ON PHOTOGRAPHY (r. ALEX GÂLMEANU, România, 2014, 1')
THE GOLDEN DREAM (r. ALEX MIRONESCU, România, 2014, 3')
FISH (r. DELIA ONIGA, România, 2014, 6')
AUTISM (r. ALEXANDRU PETRU BĂDELIȚĂ, România, 2013, 12')
PLEASE BE PATIENT (WHILE WE FUCK YOU) (r. ANDREI POPA, România, 2013, 2')
CINESCOPE (r. MIRCEA BOBÎNĂ, România, 2014, 7')
I WILL NEVER WALK ALONE (r. CARMEN LIDIA VIDU, România, 2014, 4')
19:00 - Gala de închidere
IN THE BASEMENT (r. ULRICH SEIDL, Austria, 2014, 85')

Duminică, 14 Decembrie 2014, Cinema Elvira Popescu

16:30 - Oberhausen Film Festival: The Female Gaze
RETURN TO AEOLUS STREET (r. MARIA KOURKOUTA, Franța / Grecia, 2013, 14')
SEVEN TIMES A DAY WE COMPLAIN ABOUT OUR FATE AND AT NIGHT WE GET UP TO AVOID OUR DREAMS (r. SUSANN MARIA HEMPEL, Germania, 2014, 18')
A MILLION MILES AWAY (r. JENNIFER REEDER, SUA, 2014, 28')
THE WILD (r. HELENA WITTMANN, Germania, 2013, 12')

Mai multe detalii: http://bieff.ro/ro

Comenteaza pe Facebook
Icon_eye Nr.vizualizari: 593
Cuvinte cheie: Bucuresti
aleonte yasmine

Adaugat in urma cu 2005 zile, 10 Dec. 2014

Adaugat de cucubaubau13

Star_bg_grey Star_bg_grey Star_bg_grey Star_bg_grey Star-half_bg_grey
Evenimente Create: 3588

Alte Evenimente din Bucuresti
curs 3d studio max

Curs 3D Studio Max

Bucuresti, Bucuresti. 25 Mai 2020 - 7 Iun 2020
curs autocad lt

Curs Autocad LT

Bucuresti, Bucuresti. 25 Mai 2020 - 7 Iun 2020
curs profesional autocad 2d si 3d

Curs profesional Autocad 2D si 3D

Bucuresti, Bucuresti. 25 Mai 2020 - 7 Iun 2020
curs adobe illustrator cc

Curs Adobe Illustrator CC

Bucuresti, Bucuresti. 25 Mai 2020 - 7 Iun 2020
  • Ai ceva de zis?

    .