poze cursul aventura filosofiei

Cursul AVENTURA FILOSOFIEI

Constanta , Constanta. Joi 30 Ianuarie 2014 19:00
Str. Nicolae Iorga, nr.63A

Categorii: Conferinte si Seminarii

Asociaţia Culturală Noua Acropolă vă invită joi, 30 ianuarie, ora 19:00, la Cursul de introducere în filosofie comparată şi psihologie.

„AVENTURA FILOSOFIEI" se adresează tuturor celor care doresc să cerceteze în mod activ cele mai importante curente filosofice. Săptămânal puteţi face cunoştinţă cu tradiţii care au marcat istoria civilizaţiei şi modalităţile practice de aplicare a lor în viaţa cotidiană astfel încât ele să devină seminţe ale dezvoltării proprii. Prelegerile sunt însoţite de exerciţii de psihologie care să ajute la descoperirea şi exersarea unor unelte necesare pe drumul autocunoaşterii, precum atenţia, memoria, imaginaţia sau voinţa.

Temele cursului:
- Etica atemporală
- Bhagavad-Gita
- Glasul Liniştii
- Filosofia budistă
- Confucius
- Egiptul antic
- Platon
- Aristotel
- Stoicismul
- Kant
- Plotin
- Filosofia istoriei

Înscrierea la acest curs vă oferă posibilitatea participării la mese rotunde tematice, ateliere de creaţie, acţiuni de voluntariat ecologic şi umanitar.

Cursul se desfăşoară în fiecare joi la ora 19:00, începând cu data de 30 ianuarie, la sediul Noii Acropole din Str. Nicolae Iorga 63A, Constanţa.
Taxa de curs este de 200 lei; pentru elevi, studenţi, şomeri sau pensionari 120 lei.
Informaţii şi înscrieri la tel. 0744.52.56.51 sau prin e-mail: [email protected].

Vă aşteptăm!

Comenteaza pe Facebook
Icon_eye Nr.vizualizari: 695
Cuvinte cheie: Constanta

Eveniment postat de organizator

noua acropola

Adaugat in urma cu 4184 zile, 27 Ian. 2014

Adaugat de NouaAcropola

Star_bg_grey Star_bg_grey Star_bg_grey Star_bg_grey Star-half_bg_grey
Evenimente Create: 176

  • Ai ceva de zis?

    .