Zilele Severinului 2013
Mehedinti , Drobeta-Turnu Severin.
Vineri 19 Aprilie 2013 - Duminică 21 Aprilie 2013
Categorii: Alte Evenimente , Muzica si Concerte
Zilele Severinului 2013 au loc in perioada 19-23 aprilie
Vezi si Zilele Severinului 2014
Sarbatoarea Zilele Severinului 2013 coincide cu aniversarea a 180 de ani de la infiintarea orasului Drobeta Turnu Severin.
Artisti confirmati: Holograf, Antonia, Vunk, Voltaj, Connect-R, Alex Velea, Andreea Banica
Program Zilele Severinului 2013
Vineri 19 aprilie
Strada Crisan
Ora 10.00 Expozitie documentara SEVERINUL DE ALTADATA (ILUSTRATE DE EPOCA)
Ora 11.00 Expozitie postere DROBETA ROMANA
Muzeul de arta
Ora 17.00 ZILELE ARHITECTURII DIN OLTENIA - prezentare de arhitectura contemporana a arhitectilor din MH, DJ, GJ
Sambata 20 aprilie
Casa Tineretului
Ora 11.00 Concurs national de dans modern “Trofeul Drobeta” – ed. a III a
Ora 11.00 Expozitie de pictura “Primavara in culori”
Baze sportive
Ora 10.00 Concurs national de tenis de masa “Trofeul Drobeta” ed. a III a
Colegiul National Teodor Costescu – sala de sport Holul Hotel Continental si Castelul Artelor
Ora 12.00 Expozitie de caricaturi Stefan Popa Popas, Salon international de caricatura pentru copii - “Popas intr-un zambet de copil” – Ed. a V a
Scena aer liber Crisan
Ora 16.00 Program muzica populara sustinut de cercul de muzica populara de la Palatul Copiilor
Ora 17.00 – 19.00 Program artistic licee si scoli (muzica usoara, muzica populara, instrumentala, dansuri populare, dansuri moderne)
Ora 19.00 – 20.00 Program artistic sectia arte a Centrului Cultural Nichita Stanescu
Scena Padurea Crihala
Ora 17.00 Spectacol folcloric Orchestra “Banatul Sarbesc” (Serbia), Solist invitat: STANA STEPANESCU
Ora 19.00 Program folcloric Ansamblul Augustin Bena – Alba Iulia
Solisti invitati : FLORICICA MOGA, NICOLAE TUHUT, DORIN SI ILIE NARITA, ROXANA RECHE SI ALEXANDRU PAL, CATALIN HASA, LEONTINA FARCAS, OVIDIU HOMORODEAN, ILIE MEDREA
Ora 21.00 Program Folcloric Ansamblul TIMISUL
Solisti invitati: LILIANA LAICHICI, PETRICA IRIMICA, STANA IZBASA, NICU NOVAC
Scena parcare Carrefour
Ora 19.00 Concert OLTENIA BIG BAND
Ora 20.00 Concert NIGHT PASAGE
Ora 21.00 Concert HOLOGRAF
Duminica 21 aprilie
Holul Hotel Continental si Castelul Artelor
Ora 12.00 Expozitie de caricaturi Stefan Popa Popas.Salon international de caricatura pentru copii “Popas intr-un zambet de copil” – Ed. a V-a
Baze sportive
Ora 10.00 Demonstratie de Karting – Parcare Cora
Scena aer liber Crisan
Ora 16.00 Program muzica populara sustinut de cercul de muzica populara de la Palatul Copiilor
Ora 17.00 – 19.00 Program artistic licee si scoli (muzica usoara, muzica populara, instrumentala, dansuri populare, dansuri moderne)
Ora 19.00 – 20.00 Program artistic sectia arte a Centrului Cultural Nichita Stanescu
Scena Padurea Crihala
Ora 17.30 Program folcloric Ansamblul DANUBIUS, OANA PIRVAN, ALINA MOTI DRAGHIA, IONELA BADALAN, ANICA GANTU, LUCIANA VADUVA SFETCU
Ora 21.00 Program folcloric - Ansamblul DOINA GORJULUI. MARIA LOGA, ION GHITULESCU, VICTORITA LACATUSU, CLAUDIA TOROP, VALENTIN SAMFIRA, MIRELA TAPOTA LATARETU, BEATRICE BANDOIU, ROBERTA CRINTEA, GEORGIANA BARSAC, NATALIA GORJANU, CONSTANTIN ENCEANU
Ora 19.30 Program folcloric „MEHEDINTI – PLAI DE CANTEC”
Solisti invitati:VICTOR PARVANESCU, IRINA ZOICAN, LILIANA BUNCEANU, IONUT TUDORESCU, OLGUTA BEBEC, NINA PREDESCU PETRICA MITU STOIAN, NICULINA STOICAN
Scena parcare Carrefour
Ora 19.00 Concert BUNGHY BAND
Ora 20.00 Concert ALEX VELEA
Ora 21.00 Concert ANDREEA BANICA
Luni 22 aprilie
Casa Tineretului
Ora 11.00 Expozitie de pictura – Palatul Copiilor
Muzeul de arta
Ora 11.00 Expozitie BIJUTERIILE PAMANTULUI – Muzeul Regiunii Portile de Fier
Sala Polivalenta
Ora 8.00 – 10.00 Judo
Ora 17.00 – 21.00 Judo
Ora 17.00 – 20.00 Lupte
Hotel Continental – Salon Apolodor
Ora 16.00 Cupa DROBETA la sah pentru copii
Scena aer liber Crisan
Ora 16.00 Program muzica populara sustinut de cercul de muzica populara de la Palatul Copiilor
Ora 17.00 – 19.00 Program artistic licee si scoli (muzica usoara, muzica populara, instrumentala, dansuri populare, dansuri moderne)
Ora 19.00 – 20.00 Program artistic sectia arte a Centrului Cultural Nichita Stanescu
Scena Padurea Crihala
Ora 17.00 Program folcloric Ansamblul MARIA TANASE, Solisti: MARIUS MAGUREANU, LAVINIA BIRSOGHE, Manuela Motocu, Liliana Popa, Filuita Bogdan, Marcu Nicolici, Aneta Sisu, Cristi Banateanu
Ora 19.00 Program folcloric Ansamblul DOINA ARGESULUI, Solisti invitati: CRISTINA TURCU PREDA, NINETA POPA.
Ora 20.30 Program folcloric Ansamblul JUNII SIBIULUI, Solisti invitati: ROBERT TÎRNĂVEANU, OVIDIU OLAR,
Scena parcare Carrefour
Ora 19.00 Concert MERE
Ora 19.30 Concert LOW COST
Ora 20.00 Concert ANTONIA
Ora 21.00 Concert CONNECT-R
Marti 23 aprilie
Casa Tineretului
Ora 11.00 Expozitie de pictura – Palatul Copiilor
Scena aer liber Crisan
Ora 16.00 Program muzica populara sustinut de cercul de muzica populara de la Palatul Copiilor
Ora 17.00 – 19.00 Program artistic licee si scoli (muzica usoara, muzica populara, instrumentala, dansuri populare, dansuri moderne)
Ora 19.00 – 20.00 Program artistic sectia arte a Centrului Cultural Nichita Stanescu
Muzeul de arta
Ora 11.00 Parada de costum popular – PORTUL POPULAR DE SARBATOARE -
Muzeul Regiunii Portile de Fier
Ora 17.00 Expozitie – Metamorfoze citadine sub semnul lui Apollodor, pictura, Cristian Popa, Craiova
Ora 17.30 Spectacol Scoala Populara de Arta
Castelul Artelor
Ora 15.00 Expozitie artisti plastici severineni cu tema SFANTU GHEORGHE
Sala Polivalenta
Ora 8.00 – 10.00 Judo
Ora 17.00 – 21.00 Judo
Ora 17.00 – 20.00 Lupte
Hotel Continental – Salon Apolodor
Ora 16.00 Cupa DROBETA la sah pentru copii
Scena aer liber Crisan
Ora 14.00 Muzica usoara si dans modern
Palatul Copiilor
Ora 15.00 Muzica populara – program artistic sustinut de elevii cercului de muzica populara a Palatului Copiilor Drobeta Tr. Severin
Scena Padurea Crihala
Ora 17.00 Program folcloric DANUBIUS, Solisti: NICU PACURARU, ANGELA MAGHERU, ANICA GANTU, VASILE CIOBANU, VALERIU SFETCU
Ora 19.00 Program folcloric Ansamblul JIDVEI. Solisti: Maria Stoica, Adina Popa, Alexandra Băcilă, Denisa Balu,Iulia Banciu, Sebastian Stan, Silviu Nicolae Rațiu, Aurelian Suciu, Costi Oancea, Costi Opriș, Andrei Ivănuș, Dorin Pintea, Costel Popa, Alexandru Urs, Traian Stoiță, Iulian Bic, Ciprian Silasi
Ora 20.30 Program folcloric Orchestra VALAHIA. Solisti : LAVINIA GOSTE, STELIANA SIMA, LUCIANA VADUVA SFETCU, GELU VOICU, MARIANA DEAC, DINU IANCU SĂLĂJAN, MARIANA IONESCU CĂPITĂNESCU
Scena parcare Carrefour
Ora 19.00 Concert EAST ROOTS
Ora 20.00 Concert VUNK
Ora 21.00 Concert VOLTAJ
Hmm, Antonia :D