poze zilele severinului 2013
poze zilele severinului 2013 poze zilele severinului 2013 poze zilele severinului 2013

Zilele Severinului 2013

Mehedinti , Drobeta-Turnu Severin. Vineri 19 Aprilie 2013 - Duminică 21 Aprilie 2013

Categorii: Alte Evenimente , Muzica si Concerte

Zilele Severinului 2013 au loc in perioada 19-23 aprilie

 


Vezi si Zilele Severinului 2014


Sarbatoarea Zilele Severinului 2013 coincide cu aniversarea a 180 de ani de la infiintarea orasului Drobeta Turnu Severin. 



Artisti confirmati: Holograf, Antonia, Vunk, Voltaj, Connect-R, Alex Velea, Andreea Banica 

Program Zilele Severinului 2013 

Vineri 19 aprilie 
Strada Crisan 
Ora 10.00 Expozitie documentara SEVERINUL DE ALTADATA (ILUSTRATE DE EPOCA) 
Ora 11.00 Expozitie postere DROBETA ROMANA 

Muzeul de arta 
Ora 17.00 ZILELE ARHITECTURII DIN OLTENIA - prezentare de arhitectura contemporana a arhitectilor din MH, DJ, GJ 



Sambata 20 aprilie 
Casa Tineretului 


Ora 11.00 Concurs national de dans modern “Trofeul Drobeta” – ed. a III a 


Ora 11.00 Expozitie de pictura “Primavara in culori” 

Baze sportive 
Ora 10.00 Concurs national de tenis de masa “Trofeul Drobeta” ed. a III a 
Colegiul National Teodor Costescu – sala de sport Holul Hotel Continental si Castelul Artelor 

Ora 12.00 Expozitie de caricaturi Stefan Popa Popas, Salon international de caricatura pentru copii - “Popas intr-un zambet de copil” – Ed. a V a 

Scena aer liber Crisan 
Ora 16.00 Program muzica populara sustinut de cercul de muzica populara de la Palatul Copiilor 

Ora 17.00 – 19.00 Program artistic licee si scoli (muzica usoara, muzica populara, instrumentala, dansuri populare, dansuri moderne) 

Ora 19.00 – 20.00 Program artistic sectia arte a Centrului Cultural Nichita Stanescu 

Scena Padurea Crihala 

Ora 17.00 Spectacol folcloric Orchestra “Banatul Sarbesc” (Serbia), Solist invitat: STANA STEPANESCU 

Ora 19.00 Program folcloric Ansamblul Augustin Bena – Alba Iulia 
Solisti invitati : FLORICICA MOGA, NICOLAE TUHUT, DORIN SI ILIE NARITA, ROXANA RECHE SI ALEXANDRU PAL, CATALIN HASA, LEONTINA FARCAS, OVIDIU HOMORODEAN, ILIE MEDREA 

Ora 21.00 Program Folcloric Ansamblul TIMISUL 
Solisti invitati: LILIANA LAICHICI, PETRICA IRIMICA, STANA IZBASA, NICU NOVAC 

Scena parcare Carrefour 
Ora 19.00 Concert OLTENIA BIG BAND 

Ora 20.00 Concert NIGHT PASAGE 

Ora 21.00 Concert HOLOGRAF 

Duminica 21 aprilie 
Holul Hotel Continental si Castelul Artelor 
Ora 12.00 Expozitie de caricaturi Stefan Popa Popas.Salon international de caricatura pentru copii “Popas intr-un zambet de copil” – Ed. a V-a 

Baze sportive 
Ora 10.00 Demonstratie de Karting – Parcare Cora 

Scena aer liber Crisan 
Ora 16.00 Program muzica populara sustinut de cercul de muzica populara de la Palatul Copiilor 

Ora 17.00 – 19.00 Program artistic licee si scoli (muzica usoara, muzica populara, instrumentala, dansuri populare, dansuri moderne) 

Ora 19.00 – 20.00 Program artistic sectia arte a Centrului Cultural Nichita Stanescu 

Scena Padurea Crihala 
Ora 17.30 Program folcloric Ansamblul DANUBIUS, OANA PIRVAN, ALINA MOTI DRAGHIA, IONELA BADALAN, ANICA GANTU, LUCIANA VADUVA SFETCU 

Ora 21.00 Program folcloric - Ansamblul DOINA GORJULUI. MARIA LOGA, ION GHITULESCU, VICTORITA LACATUSU, CLAUDIA TOROP, VALENTIN SAMFIRA, MIRELA TAPOTA LATARETU, BEATRICE BANDOIU, ROBERTA CRINTEA, GEORGIANA BARSAC, NATALIA GORJANU, CONSTANTIN ENCEANU 

Ora 19.30 Program folcloric „MEHEDINTI – PLAI DE CANTEC” 
Solisti invitati:VICTOR PARVANESCU, IRINA ZOICAN, LILIANA BUNCEANU, IONUT TUDORESCU, OLGUTA BEBEC, NINA PREDESCU PETRICA MITU STOIAN, NICULINA STOICAN 

Scena parcare Carrefour 
Ora 19.00 Concert BUNGHY BAND 

Ora 20.00 Concert ALEX VELEA 

Ora 21.00 Concert ANDREEA BANICA 

Luni 22 aprilie 
Casa Tineretului 
Ora 11.00 Expozitie de pictura – Palatul Copiilor 

Muzeul de arta 
Ora 11.00 Expozitie BIJUTERIILE PAMANTULUI – Muzeul Regiunii Portile de Fier

Sala Polivalenta 
Ora 8.00 – 10.00 Judo 
Ora 17.00 – 21.00 Judo 
Ora 17.00 – 20.00 Lupte 

Hotel Continental – Salon Apolodor 
Ora 16.00 Cupa DROBETA la sah pentru copii 

Scena aer liber Crisan 
Ora 16.00 Program muzica populara sustinut de cercul de muzica populara de la Palatul Copiilor 

Ora 17.00 – 19.00 Program artistic licee si scoli (muzica usoara, muzica populara, instrumentala, dansuri populare, dansuri moderne) 

Ora 19.00 – 20.00 Program artistic sectia arte a Centrului Cultural Nichita Stanescu 

Scena Padurea Crihala 
Ora 17.00 Program folcloric Ansamblul MARIA TANASE, Solisti: MARIUS MAGUREANU, LAVINIA BIRSOGHE, Manuela Motocu, Liliana Popa, Filuita Bogdan, Marcu Nicolici, Aneta Sisu, Cristi Banateanu 

Ora 19.00 Program folcloric Ansamblul DOINA ARGESULUI, Solisti invitati: CRISTINA TURCU PREDA, NINETA POPA. 

Ora 20.30 Program folcloric Ansamblul JUNII SIBIULUI, Solisti invitati: ROBERT TÎRNĂVEANU, OVIDIU OLAR, 

Scena parcare Carrefour 
Ora 19.00 Concert MERE 

Ora 19.30 Concert LOW COST 

Ora 20.00 Concert ANTONIA 

Ora 21.00 Concert CONNECT-R 

Marti 23 aprilie 
Casa Tineretului 
Ora 11.00 Expozitie de pictura – Palatul Copiilor 

Scena aer liber Crisan 
Ora 16.00 Program muzica populara sustinut de cercul de muzica populara de la Palatul Copiilor 

Ora 17.00 – 19.00 Program artistic licee si scoli (muzica usoara, muzica populara, instrumentala, dansuri populare, dansuri moderne) 

Ora 19.00 – 20.00 Program artistic sectia arte a Centrului Cultural Nichita Stanescu 

Muzeul de arta 
Ora 11.00 Parada de costum popular – PORTUL POPULAR DE SARBATOARE -


Muzeul Regiunii Portile de Fier 
Ora 17.00 Expozitie – Metamorfoze citadine sub semnul lui Apollodor, pictura, Cristian Popa, Craiova 

Ora 17.30 Spectacol Scoala Populara de Arta 

Castelul Artelor 
Ora 15.00 Expozitie artisti plastici severineni cu tema SFANTU GHEORGHE 

Sala Polivalenta 
Ora 8.00 – 10.00 Judo 
Ora 17.00 – 21.00 Judo 
Ora 17.00 – 20.00 Lupte 

Hotel Continental – Salon Apolodor 
Ora 16.00 Cupa DROBETA la sah pentru copii 

Scena aer liber Crisan 
Ora 14.00 Muzica usoara si dans modern


Palatul Copiilor 
Ora 15.00 Muzica populara – program artistic sustinut de elevii cercului de muzica populara a Palatului Copiilor Drobeta Tr. Severin 

Scena Padurea Crihala 
Ora 17.00 Program folcloric DANUBIUS, Solisti: NICU PACURARU, ANGELA MAGHERU, ANICA GANTU, VASILE CIOBANU, VALERIU SFETCU 

Ora 19.00 Program folcloric Ansamblul JIDVEI. Solisti: Maria Stoica, Adina Popa, Alexandra Băcilă, Denisa Balu,Iulia Banciu, Sebastian Stan, Silviu Nicolae Rațiu, Aurelian Suciu, Costi Oancea, Costi Opriș, Andrei Ivănuș, Dorin Pintea, Costel Popa, Alexandru Urs, Traian Stoiță, Iulian Bic, Ciprian Silasi 

Ora 20.30 Program folcloric Orchestra VALAHIA. Solisti : LAVINIA GOSTE, STELIANA SIMA, LUCIANA VADUVA SFETCU, GELU VOICU, MARIANA DEAC, DINU IANCU SĂLĂJAN, MARIANA IONESCU CĂPITĂNESCU 

Scena parcare Carrefour 
Ora 19.00 Concert EAST ROOTS 

Ora 20.00 Concert VUNK 

Ora 21.00 Concert VOLTAJ 

Comenteaza pe Facebook
Icon_eye Nr.vizualizari: 15180
ninja praetorianel

Adaugat in urma cu 2135 zile, 07 Feb. 2013

Adaugat de Praetorian

Star_bg_grey Star_bg_grey Star_bg_grey Star-half_bg_grey Star-half_bg_grey
Evenimente Create: 1314

Alte Evenimente din Drobeta-Turnu Severin
 tefan hru ca concert de colinde la drobeta turnu severin

Ștefan Hrușcă - Concert de Colinde la Drobeta Turnu-Severin

Mehedinti, Drobeta-Turnu Severin. Marţi 18 Decembrie 2018
vienna classic christmas la drobeta turnu severin

Vienna Classic Christmas la Drobeta -Turnu Severin

Mehedinti, Drobeta-Turnu Severin. Joi 13 Decembrie 2018
  • Ai ceva de zis?

    .