Le concert
Timis , Timisoara.
Miercuri 30 Martie 2011 18:00
la Mediateca IF, Bv. C.D.Loga, nr. 46.
Categorii: Spectacole si Filme
Cinemateca - Mediateca « André François »
Producţie : Franţa, 2009
Regizor : Radu Mihăileanu
Comedia dramatică Concertul îl are în centru pe Andrei Filipov, dirijorul orchestrei Teatrului Balşoi şi cel mai mare dirijor din Uniunea Sovietică, concediat în plină glorie pentru că a refuzat să se despartă de muzicienii săi evrei. Treizeci de ani mai târziu Filipov încă mai lucrează laTeatrul Balşoi, dar ca om de serviciu, când într-o noapte, sustrage un fax prin care orchestra rusă era invitată să cânte la Paris, la faimoasa sală Pleyel. Astfel, el îşi cheamă foştii colegi pentru ca împreună să treacă drept membrii orchestrei Balşoi.
Intrarea, gratuită, este rezervată abonaţilor la Mediateca Institutului francez şi invitaţilor lor (fiecare abonat poate să invite şi să aducă cu sine o persoană care nu este încă înscrisă la Mediatecă).
Doritorii, care nu sunt nici invitaţi nici înscrişi, pot să achiziţioneze în ziua respectivă, până la orele 18h, un abonament de o zi pentru consultarea pe loc a fondurilor Mediatecii. Vor beneficia astfel de consultarea documentelor multimedia şi de accesul liber la filmul programat la cinematecă
Mai multe detalii: http://www.ccftimisoara.ro/
- Comentarii dupa (0)
- Poze & Video(0)
- Comentarii inainte (0)
- Participanti (0)
-
Ai ceva de zis?.Da-ti cu parerea

