Proiectie:"Legendele Banatului" - Timisoara
Timis , Timisoara.
Joi 7 Octombrie 2010 16:00
Sala de Consiliu a Primăriei Timişoara
Categorii: Spectacole si Filme
Proiectie:"Legendele Banatului
Din această toamnă, la Primăria Municipiului Timişoara vor putea fi vizionate filme despre istoria Timişoarei şi a Banatului. Accesul publicului este liber.
Joi, 07 octombrie de la ora 16.00, în Sala de Consiliu va avea loc prima proiecţie Legendele Banatului. Publicul va putea viziona următoarele episoade:
1552 – Legendarul Losonczy
1683 – Povestea lui Ahmed, Paşa de Timişoara
1716 – Finalul Timişoarei turceşti
Proiectul Legendele Banatului, continuă serialul realizat anul trecut, postat pe www.primariatm.ro şi difuzat de Radio Timişoara despre personalităţile care au adus onoare oraşului nostru. De această dată, sunt aduse în prim plan episoade din trecutul Banatului şi al oraşului Timişoara, fapte care au marcat istoria cetăţii şi a provinciei.
Acest proiect continuă demersurile municipalităţii demarate anul trecut, de Ziua Timişoarei cu inaugurarea Aleii Personalităţilor, demers destinat creării unui spaţiu dedicat memoriei înaintaşilor, unde tinerele generaţii pot afla într-un mod plăcut istoria oraşului nostru.
Proiectul Legendele Banatului realizat de Sergiu Galiş, redactor la Radio Timişoara, este transmis şi pe 105,9 MHz , 103,6 MHz(FM) şi 630 kHz(AM) şi este susţinut de Primăria Municipiului Timişoara.
Întâlnirile din Sala de Consiliu, însoţite de proiecţii şi dezbateri vor continua şi în lunile noiembrie şi decembrie.
Joi, 07 octombrie, de la ora 16.00, vă aşteptăm la o prima întâlnire în Sala de Consiliu a Primăriei. Intrarea este liberă.
Mai multe detalii: http://www.primariatm.ro


am ascultat materialele realizate de Radio Timisoara , Legendele Banatului, si pot sa spun ca e o lucrare excelenta