Festivalul International de Teatru – “Interferente” 2010

In perioada 1-12 decembrie, Teatrul Maghiar de Stat Cluj organizeaza pentru a doua oara Festivalul International de Teatru ”Interferente”, in cadrul caruia vor fi gazduitei trupe de teatru renumite din noua tari, oferind 21 de spectacole, impreuna cu numeroase evenimente conexe, expozitii, concerte de jazz si dialoguri deschise.

Programul festivalului:

Miercuri, 1 Decembrie

18.00 – Foaierul teatrului

Deschiderea expozitiei INTERFERENtE – 1990 – 2010. Douazeci de stagiuni la Teatrul Maghiar de Stat din Cluj

20.00 – Sala Mare

ELEVATION – concert extraordinar de jazz (SUA)

DESCHIDEREA OFICIALA A FESTIVALULUI

Joi, 2 Decembrie

19.00  - Sala Mare, format studio

Georg Büchner: LEONCE sI LENA

Regia: Gábor Tompa

Teatrul Maghiar de Stat Cluj

(1 ora 40 de minute fara pauza)

Vineri, 3 Decembrie

14.30 si 20.30 – Casa Tranzit

VACATION FROM HISTORY (Process_City Trilogy, partea I)

regia: Boris Bakal

Shadow Casters, Croatia

(2 ore fara pauza)

17.00 – Noua Sala Studio

András Visky: ALCOOLICII

Regia: Gábor Tompa

Teatrul Maghiar de Stat Cluj

(1 ora 40 de minute fara pauza)

20.00 – Sala Mare

Samuel Beckett: SFaRsIT DE PARTIDa

Regia: Krystian Lupa

Teatro de la Abadía, Spania

(2 ore fara pauza)

Sambata, 4 Decembrie

8.30 – 10.30- Facultatea de Teatru si Televiziune a Universitatii Babes-Bolyai (Str. M. Kogalniceanu, nr. 4)

Analiza spectacolului scenic – workshop sustinut de Patrice Pavis

11.00 – Casa Tranzit

Prezentare de Carte: Geroges Banu: Spre teatrul formelor simple (Editura Koinónia)

13.00 – Casa Tranzit

Dialog cu creatorii spectacolului SFaRsIT DE PARTIDa

intre orele 10.00 – 17.00 – Fabrica de pensule

EX-POSITION (Process_City Trilogy, partea a II-a)

Regia: Boris Bakal

Shadow Casters, Croatia

16.00 – Noua Sala Studio

Wallace Shawn: FEVER

Regia: Lars Norén

Théatre des Mathurins, Franta

(1 ora 20 minute fara pauza)

18.00 – Sala Mare

William Shakespeare: MaSURa PENTRU MaSURa

Regia: Matthias Langhoff

Teatrul Maghiar de Stat Cluj

(4 ore cu o pauza)

Duminica, 5 Decembrie

8.30 – 10.30- Facultatea de Teatru si Televiziune a Universitatii Babes-Bolyai (Str. M. Kogalniceanu, nr. 4)

Analiza spectacolului scenic – workshop sustinut de Patrice Pavis

11.00 – Casa Tranzit

Conferinta in memoria marelui regizor Tadeusz Kantor cu participarea lui Georges Banu

16.00 – Noua Sala Studio

Peca stefan, Andreea Valean, Radu Apostol, Gianina Carbunariu: ROsIA MONTANa

Regia: Gianina Carbunariu, Andreea Valean, Radu Apostol

Teatrul Maghiar de Stat Cluj

19.00 – Sala Mare

Dupa romanul lui Cyrano de Bergerac: LUMEA DE DINCOLO SAU STATELE sI IMPERIILE DIN LUNa

Regia: Benjamin Lazar

Théatre de l’Incredule, Franta

(1 ora 40 minute fara pauza)

21.00 – Teatrul National Lucian Blaga

PROCESS IN PROGRESS (Process_City Trilogy, partea a III-a)

Regia: Boris Bakal

Shadow Casters, Croatia

(1 ora 10 minute fara pauza)

Luni, 6 Decembrie

8.30 – 10.30- Facultatea de Teatru si Televiziune a Universitatii Babes-Bolyai (Str. M. Kogalniceanu, nr. 4)

Analiza spectacolului scenic – workshop sustinut de Patrice Pavis

11.00 – Casa Tranzit

Dialog cu Georges Banu: S-a terminat secolul regiei?

Lansare de carte: Volum de interviuri cu Gábor Tompa, editat de Andrea Zsigmond (Editura Bookart)

13.00 – Casa Tranzit

Dialog cu creatorii spectacolelor  LUMEA DE DINCOLO SAU STATELE sI IMPERIILE DIN LUNa si PROCESS_CITY

18.30 – Foaierul Teatrului

Prezentare de carte –  Andrei serban: O autobiografie (Editura Koinónia)

20.00 – Noua Sala Studio

Ingmar Bergman: STRIGaTE sI SOAPTE

Regia: Andrei serban

Teatrul Maghiar de Stat Cluj

(2 ore 10 minute fara pauza)

Marti, 7 Decembrie

8.30 – 10.30- Facultatea de Teatru si Televiziune a Universitatii Babes-Bolyai (Str. M. Kogalniceanu, nr. 4)

Analiza spectacolului scenic – workshop sustinut de Patrice Pavis

17.00 si 20.00 – Noua Sala Studio

Dupa William Shakespeare: PYRAMUS & THISBE 4 YOU

Regia: Alexandru Dabija

Teatrul Odeon, Bucuresti

(1 ora 30 minute fara pauza)

18.00 – Foaierul teatrului

Prezentare de carte: Adrienne Darvay Nagy: Stief Magda (Editura Komp-Press)

19.00 – Sala Mare, format studio

Georg Büchner: WOYZECK

Coregrafia: Josef Nadj

Cie Josef Nadj, Franta

(1 ora fara pauza)

Miercuri, 8 Decembrie

8.30 – 10.30- Facultatea de Teatru si Televiziune a Universitatii Babes-Bolyai (Str. M. Kogalniceanu, nr. 4)

Analiza spectacolului scenic – workshop sustinut de Patrice Pavis

11.00 – Casa Tranzit

Dialog cu creatorii spectacolelor  PYRAMUS & THISBE 4 YOU si WOYZECK

19.00 – Sala Mare, format studio

Witold Gombrowicz: IVONA, PRINCIPESA BURGUNDIEI

Regia: László Bocsárdi

Teatrul Tamási Áron, Sf. Gheorghe

(2 ore 30 minute fara pauza)

Joi, 9 Decembrie

11.00 – Casa Tranzit

Dialog cu creatorii spectacolului IVONA, PRINCIPESA BURGUNDIEI

20.00 – Sala Mare

Aristofan: LYSISTRATA SAU ORAsUL FEMEILOR

Regia: Dominique Serrand

Teatrul Maghiar de Stat Cluj

(1 ora 45 minute fara pauza)

Vineri, 10 Decembrie

13.00 – Facultatea de Teatru si Televiziune a Universitatii Babes-Bolyai (Str. M. Kogalniceanu, nr. 4)

CE ESTE TEATRUL POSTDRAMATIC? – conferinta sustinuta de Patrice Pavis

17.00 – Casa Tranzit

Gogol: JURNALUL UNUI NEBUN

Regia: Tom Dugdale

Teatrul Maghiar de Stat Cluj

(1 ora fara pauza)

20.00 – Sala Mare

Amos Oz: THE SAME SEA

Regia: Hanan Snir

Teatrul National Habimah, Israel

(1 ora 30 minute fara pauza)

Sambata, 11 Decembrie

8.30 – 10.30- Facultatea de Teatru si Televiziune a Universitatii Babes-Bolyai (Str. M. Kogalniceanu, nr. 4)

Analiza spectacolului scenic – workshop sustinut de Patrice Pavis

11.00 – Casa Tranzit

Dialog cu creatorii spectacolului THE SAME SEA

17.00 – Noua Sala Studio

RUINS TRUE

Creatie colectiva de dans in spiritul lui Samuel Beckett de Liam Clancy, Mary Rech, Yolande Snaith, Sharokh Yadegari si Gábor Tompa

Regia: Gábor Tompa

Coproductie a Sushi Center for the Urban Arts, San Diego si a Teatrului Maghiar de Stat Cluj

(1 ora fara pauza)

19.00 – Sala Mare

Valère Novarina: OPERETa IMAGINARA

Regia: Valère Novarina

Teatrul Csokonai de la Debrecen, Ungaria

(2 ore 45 minute cu o pauza)

Duminica, 12 Decembrie

8.30 – 10.30- Facultatea de Teatru si Televiziune a Universitatii Babes-Bolyai (Str. M. Kogalniceanu, nr. 4)

Analiza spectacolului scenic – workshop sustinut de Patrice Pavis

11.00 – Casa Tranzit

Dialog cu creatorii spectacolelor OPERETa IMAGINARa si RUINS TRUE

17.00 si  21.00 – Noua Sala Studio

RUINS TRUE

Creatie colectiva de dans in spiritul lui Samuel Beckett de Liam Clancy, Mary Rech, Yolande Snaith, Sharokh Yadegari si Gábor Tompa

Regia: Gábor Tompa

Coproductie a Sushi Center for the Urban Arts, San Diego si a Teatrului Maghiar de Stat Cluj

(1 ora fara pauza)

19.00 – Sala Mare

Witold Gombrowicz: IVONA, PRINCIPESA BURGUNDIEI

Regia: Attila Keresztes

Teatr Slaski, Katowice, Polonia

(2 ore cu o pauza)

20.00 – Muzeul de Arta Cluj Napoca

MOTHERS

Regia: Alize Zandwijk

RO Theatre, Rotterdam, Olanda

(2 ore + cina)

GALA DE iNCHIDERE A FESTIVALULUI

Comentează